Zlato (oz) / USD
1 909,43
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pašovali zlato z Ruska do Číny na dronu

Policie v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko rozbila gang, který nasadil bezpilotní letoun k pašování zlatých slitků do země. Při dubnové policejní akci byli zatčeni čtyři podezřelí a bylo zabaveno 5,2 kg zlata, uvedla čínská státní média.

Dron startoval na čínské straně hranice s Ruskem, v Rusku pak jeden člen gangu naložil do dronu zlaté cihličky a dron pak letěl zpět, aby doručil zlato dalším členům pašerácké skupiny. Ilustrační foto: iStock

Policie při akci zadržela i dron používaný pašeráky, který uměl automaticky vyhledat cílovou destinaci a byl navržen tak, aby unesl maximální hmotnost 20 kilogramů. Podle policie má tento výkonný dron hodnotu 250 000 jüanů (asi 36 180 amerických dolarů).

Dron startoval na čínské straně hranice s Ruskem, v Rusku pak jeden člen gangu naložil do dronu zlaté cihličky a dron pak letěl zpět, aby doručil zlato dalším členům pašerácké skupiny, uvádí vládní agentura Nová Čína s odvoláním na doznání jednoho zatčeného.

Do Číny smí zlaté slitky dovážet devět čínských a čtyři mezinárodní banky, jež obdržely na tuto činnost státní licenci. Dovozní pravidla jsou značně komplikovaná, ale všeobecně platí, že na zlato se tam vztahuje DPH ve výši 17 procent. Bez celních poplatků lze dovézt jen pět dekagramů zlata. Mince a medaile jsou od dovozní daně osvobozeny, na zlaté slitky se vztahuje daň 10 procent.

PSALI JSME: Rusko zhatilo pašování zlata za 13 milionů dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato