Zlato (oz) / USD
1 272,85
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
29 119,17
0,01 %
EUR / USD
1,13
0,05 %
USD / CZK
22,88
0,16 %
Zlato
Pár slov a zlato je skoro o pětistovku dražší

Nedávno cena zlata prorazila hranici 1200 dolarů za troyskou unci a o pár dní později se pohodlně držela nad 1210 dolary za unci. Podle serveru Investing.com za to může vystoupení šéfa americké centrální banky Jerome Powella na ekonomickém symposiu v Jackson Hole, kde zdůraznil, že plán centrální banky na postupné zvyšování úrokových sazeb naráží na podmínku pokračování růstu americké ekonomiky a trhu práce.

Zlaté futures (opce) na nákup zlata na obchodní burze Comex v New Yorku po projevu Jerome Powella ihned zdražily o 20 dolarů (443,50 Kč). Foto: iStock

Zlaté futures (opce) na nákup zlata v prosinci na obchodní burze Comex v New Yorku ihned zdražily o 20 dolarů (443,50 Kč), což je 1,68 procent čili 1214 dolarů za unci. Zlato k okamžitému vypořádání v pondělí stálo dokonce přes 1216 dolarů za unci.

Ve svém projevu Powell totiž uvedl, že zatím nevidí jasný signál zrychlení inflace nad dvě procenta, což je inflačním cílem Federální rezervní banky. Její guvernér ještě dodal, že se zatím nejeví ani zvýšené riziko z přehřátí ekonomiky.

„Z nejnovějšího rokování měnového výboru vyplynulo, že pokud silný růst příjmů a tvorby pracovních míst bude pokračovat, je pravděpodobné přiměřené zvyšování úrokových sazeb,“ cituje Powella Investing.com. Významné je ono slůvko: Pokud.

Reakce investorů

Investoři si Powellovu řeč přebrali jako dlouhodobější výhled, tedy postoj, který zřejmě vyloučil potřebu agresivnějšího zvýšování základní úrokové sazby zejména kvůli nedostatku inflačního tlaku. Podmínkou pro další postupné zvyšování sazeb tak podle centrálních bankéřů bude pokračování současného ekonomického růstu a silného trhu práce.

„Vyšší úrokové sazby negativně ovlivňují poptávku po zlatě, které nenese úroky. Proto růst sazeb vždy nakloní investory ve prospěch investice se zaručenými úrokovými výnosy,“ připomíná Investing.com.

Guvernérova slova ovlivnila i americký dolar, který mírně, o necelé půlprocento oslabil. Slabší dolar poté zvýšil zájem o vzácné kovy pro držitele cizích měn. Zlato se tak začátkem minulého týdne zhodnotilo o 3 procenta, tedy o dvojnásobek až trojnásobek růstu amerických akcií.

(rek)