Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Památky Mikulova zdobí zlatou minci v hodnotě 5000 korun vydanou ČNB

Minci dnes při slavnostní emisi v Mikulově předal guvernér ČNB Jiří Rusnok místostarostce města Sylvě Chludilové. ČNB o tom informovala v tiskové zprávě

Mikulov, mince

Mikulovský zámek, socha Pomony z kašny na náměstí i další památky města na Břeclavsku zdobí ode dneška obě strany zlaté mince v nominální hodnotě 5000 korun, kterou vydala Česká národní banka (ČNB). Foto: ČNB

Jde o třetí minci z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace, námětem první mince tohoto cyklu byl Cheb, námětem druhé Jihlava. „ČNB vydává celkem 13 000 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 4100 kusů v běžném (standard) a 8900 kusů špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou,“ uvedla banka.

Autorem podoby zlaté mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Nominální hodnota mince je 5000 korun, nejde ale o cenu prodejní. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje nejen aktuální cenu zlata, ale také náklady spojené s výrobou mincí. Mince lze zakoupit u smluvních partnerů ČNB, jejichž seznam je na internetových stránkách banky. Předchozí mince z cyklu lze nyní koupit za cenu přesahující 40 000 korun.

Cyklus Městské památkové rezervace je rozplánován mezi roky 2021 až 2025, každý rok banka vydá dvě mince. Letos na podzim to bude mince s vyobrazením Litoměřic.

(ČTK)