Zlato (oz) / USD
1 230,67
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 663,52
0,00 %
EUR / USD
1,15
0,00 %
USD / CZK
22,48
0,00 %
Zlato
Palladium šampionem roku 2017

Cena zlata letos stoupla zhruba o 10 procent, a přesto se vítězem mezi drahými kovy stává: Palladium. Jeho cena letos stoupla o neuvěřitelných 50 procent. Takový je alespoň závěr výroční zprávy německé Commerzbank. A důvod? Aféra s naftovými motory.

Cena palladia letos stoupla o neuvěřitelných 50 procent. Foto: Shutterstock

Zlato poháněné politickou nejistotou po převzetí úřadu prezidenta USA Donaldem Trumpem a před prezidentskými volbami ve Francii nabralo největší sílu v první části roku. Na konci léta růst jeho ceny kulminoval na částce 1360 dolarů za troyskou unci, což byl od začátku roku vzestup o 18 procent. „Důvodem bylo především znehodnocení amerického dolaru, který trpěl nepředvídatelností Trumpovy vlády a poklesem očekávání ohledně míry zvýšení sazeb americkou centrální bankou,“ uvádí ve své pravidelném monitoringu Commerzbank.

Vzhledem k tomu, že akciové trhy rostly na stále nové rekordní úrovně a v USA se začala formovat daňová reforma, zájem o zlato začal na podzim klesat. Výsledkem bylo, že zlato sice zopakovalo některé zisky, leč jejich celoroční průměr je zhruba 10 procent. A protože stříbro za zlatem zaostávalo, stalo se letošním hitem palladium.

Za všechno mohou auta

Tento bílošedý kov se letos dostal na své 17leté maximum poté, co jeho cena dosáhla 1040 dolarů za troyskou unci. „Palladium tak daleko za sebou nechalo nejen všechny drahé kovy, ale také všechny sledované komodity,“ dodává Commerzbank. Cena palladia byla poháněna zejména silnou poptávkou po vozidlech s benzinovými motory, v nichž se palladium jako vysoce reaktivní kov s obdivuhodnou schopností pohlcovat plyny používá do katalyzátorů. O zvýšenou poptávku se zasloužil hlavně celosvětový skandál kolem falšování emisí u naftových motorů.

„Palladium má ještě jeden primát. Od září, kdy zájem o palladium razantně stoupl, dokázal tento kov překonat i platinu, což se od roku 2001 nestalo,“ upozorňuje německá banka. Těsně před Vánocemi se troyská unce platiny prodávala za 916 dolarů. Také tento kov doplatil na dieselovou aféru, protože až 30 procent světové poptávky pocházelo právě od výrobců naftových motorů. Jednou ze skvělých v automobilovém průmyslu využívaných vlastností platiny je schopnost pohlcovat značné objemy plynného vodíku.

Průmyslové kovy

Palladium a platina jsou považovány za průmyslové kovy, čemuž odpovídá i jejich zdanění. Při nákupu podléhají dani z přidané hodnoty (podobně jako stříbro). „V Česku stále ještě chybí všeobecné povědomí, že zlato je u nás jediným aktivem, které je osvobozeno nejen od DPH, ale i od jakýchkoli jiných daní,“ doplňuje hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.

„Pro investiční účely jsou tyto kovy dostupné, podobně jako zlato a stříbro, ve formě slitků a mincí. Zhruba polovinu ze 150 tun platiny, jež se ročně vytěží, spotřebuje šperkařský průmysl,“ informují webové stránky Zlato.toje.in. Šperkaři využívají i palladium, jehož se těží zhruba 200 tun ročně, a to při výrobě tzv. bílého zlata.

„Tyto vzácné kovy ale nemají potenciál jako zlato a stříbro, protože nikdy nebyly používány jako platidlo. Jejich potenciál využití je proto pouze v průmyslu,“ připomíná server zaměřený na investice do zlata a stříbra. A sluší se dodat, že palladium a platina také nemají tisíceletou historii zlata a stříbra.

(rek)