Zlato (oz) / USD
1 815,99
0,45 %
Zlato (oz) / CZK
39 819,89
0,38 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,93
0,06 %
Zlato
Padl už rekord v dolarech, nebo nepadl?

Zlato se obchodovalo za téměř 1900 dolarů za unci a přiblížilo se ke svému historickému maximu před téměř devíti lety. Podle agentury Bloomberg se už čtvrteční asijská obchodní seance s papírovým zlatem v podobě futures (opcí) dotkla ceny 1927,10 dolaru. To by bylo nad rekordem 1923,70 dolaru dosaženým v roce 2011. Nejistotu kolem rekordu způsobují i sami analytici, když někteří uznávají jen uzavírací cenu a průběžnou nepovažují za rekordní, pak by platný rekord byl 1921,41 dolaru.

Pro české zájemce o zlato je aktuální situace stále příznivá, protože díky posilování koruny český rekord ceny zlata nepadne ani překoná-li tento kov své maximum v dolarech. Jak říká Mobius, „pokračoval bych v nákupu“. Foto: iStock

Přeskočme tedy spekulativní ceny papírového zlata na burzách v podobě futures a jiných smluv a berme za směrodatnou cenu fyzického zlata během celého dne na londýnském trhu, kde je třeba zaplatit okamžitě. Zlato se tam ve čtvrtek prodávalo za 1896,77 dolaru, zhruba 27 dolarů pod absolutním rekordem. 

„Když jsou úrokové sazby téměř nulové, pak je zlato atraktivní, protože máte jistotu, že cena poroste s rostoucí nejistotou na trzích,“ řekl spoluzakladatel společnosti Mobius Capital Partners  Mark Mobius v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Nakupoval bych teď a pokračoval bych v nákupu, protože zlato si opravdu vede dobře.“

Pro české zájemce o zlato je aktuální situace stále příznivá, protože díky posilování koruny český rekord ceny zlata nepadne ani překoná-li tento kov své maximum v dolarech. Jak říká Mobius, „pokračoval bych v nákupu“.

Nakupují fondy, korporátní investoři i drobní zájemci o zlato a vysoká poptávka žene cenu zlata dál vzhůru. A nějaký čas to má ještě vydržet.

UBS opět změnila prognózu 

Vzrůstající známky toho, že pandemie bude dál brzdit hospodářské oživení a nedávný nárůst napětí mezi USA a Čínou přitažlivost vzácného kovu také podporují. Ten míří k sedmému týdennímu zisku, což je nejdelší růstové období od roku 2011, konstatovala agentura Bloomberg.

Rovněž záporné reálné úrokové sazby, slabý dolar, obavy z ekonomických nákladů na zdravotní krizi a geopolitické nejistoty způsobily, že drahé kovy dosáhly svého největšího ročního zisku za desetiletí. Švýcarská banka UBS proto zvýšila svou předběžnou předpověď pro zlato, jehož cena by měla dosáhnout 2000 dolarů za unci do konce září.

Zřejmě i proto burzovní fondy drahých kovů zaznamenaly v minulém týdnu příliv investic ve výši 3,8 miliardy dolarů, což je druhá největší týdenní investice všech dob, uvedli stratégové Bank of America ve své nejnovější zprávě.

„Přestože vládní výdaje stále potřebují víc peněz, budou nově vytištěné peníze pravděpodobně sloužit i ke zvýšení expozice zlata,“ uvedl Jake Klein, výkonný předseda společnosti Evolution Mining v TV Bloomberg. „Existuje dobrý důvod se domnívat, že rekord překonáme,“ dodal Klein. „Zlato má před sebou ještě dlouhou cestu a ceny budou vysoké.“

(rek)