Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Zlato
Padají zlaté rekordy

Americký bankovní dům Morgan Stanley zvýšil svoji predikci průměrné ceny zlata pro druhé pololetí letošního roku na 1435 dolarů za unci. Jako jeden z hlavních důvodů uvádí, že reálné úrokové výnosy z dolaru jsou blízké nule, což by mohlo snížit poptávku po dolaru a zvýšit zájem o zlato.

Morgan Stanley zvýšil svoji predikci průměrné ceny zlata pro druhé pololetí letošního roku na 1435 dolarů za unci. Foto: iStock

„Pokud se úrokové sazby dostanou do záporných hodnot, přinese to další značný růst ceny zlata,“ uvedla banka s upozorněním, že „rizika, která je třeba pozorovat, se zvyšují.“ V příštím roce by se podle Morgan Stanley měla vyšší cena zlata stabilizovat na celoročním průměru 1338 dolarů za unci.

Vysokou cenu zlata jistě rádi vidí v ruské centrální bance. „Poté, co se jeho cena jen v červnu zvýšila o sedm procent, to pro Rusko znamená bezpracné navýšení devizové rezervy přibližně o sedm miliard dolarů,“ napsala agentura Bloomberg. „Pokud bude růst ceny zlata pokračovat, bude tento kov představovat přibližně 20 procent z půl bilionu dolarů v ruských mezinárodních rezervách, což se blíží podílu rezerv v americké měně.“  

Stejnou radost jistě mají i centrální banky, které zlato v prvním čtvrtletí nakupovaly. Celkem do jejich sejfů putovalo rekordních 715,7 tuny zlata. Také velcí spekulanti – hedgeové fondy – rekordně navyšují své dlouhé (růstové) pozice ve zlatě. Zpráva americké obchodní burzy za týden končící 18. červnem uvádí, že spekulanti navýšili své zlaté investice o pětinu na 590 tun zlata. 

Převažují spekulace na růst

Jistě není bez zajímavosti, že nákupy zlata pro dlouhé pozice v posledních třech týdnech činily 488 tun a na krátké, tedy že zlato bude možné v budoucnu koupit levněji, vsadili burzovní spekulanti 317 tun zlata.

V pátek investoři nalili rekordních 1,6 miliardy dolarů do akcií zlatého burzovního fondu SPDR Gold, což je největší fyzickým zlatem podložený fond obchodovaný na burze cenných papírů. Tento příliv investic byl vůbec největší od založení fondu v roce 2004.

Investoři ten den nakoupili v New Yorku akcie v hodnotě více než 35 tun žlutého kovu, což znamenalo, že celkové podíly ve fondu už dosáhly hodnoty 800 tun zlata. To je třetina veškerého zlata v burzovních fondech na světě, konstatoval server těžařů zlata mining.com.

(rek)