Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pád bankovního systému je otázkou několika měsíců

Americká bankovní skupina Citi říká, že zlato sice bude čelit krátkodobým poklesům, poptávka investorů ale pravděpodobně zůstane v prostředí nízkých až negativních úrokových sazeb silná.

Vůbec nejhůř je na tom Société Générale s dodatečnou opravnou položkou 0,7 procenta (při tržní hodnotě 10 miliard eur) a Deutsche Bank s jedním procentem (při tržní hodnotě 13 miliard eur). Foto: iStock

Rostoucí cena zlata svědčí o hlubší krizi, která vede k poklesu důvěry v bankovní systém a pádu některých významných bank, varuje statutární ředitel společnosti Zlato.cz stejně jako šéf analytiků britské Goldsmoney Alsdair Macleod. Není proto divu, že i americký bankovní holding State Street, spravující 2,5 bilionu dolarů přiznává, že se oplotil zlatem.

Ve střednědobém výhledu Citi se cena zlata pohybuje nad 2000 dolarů za unci. Letošní průměrná cena by měla činit 1715 dolarů, průměrná cena v příštím roce má ale skočit na 1925 dolarů, uvedla banka. „Zlato je nyní velkým aktivem pro zajištění investičních rizik,“ cituje ze zprávy State Street server Forexlive. „Nějaké zajištění máme.“ Pozitivní pohled State Street na zlato ale kontrastuje s méně krevnatým výhledem na akcie.

„V tuto chvíli máme v akciích méně než obvykle. Investoři jsou často obviňováni z toho, že spekulují hodně krátkodobě, ale když se podíváme na akciové trhy, jejich ocenění a neexistenci lídrů, můžeme říci, že se do budoucnosti dívají dobře.“

Banky před krachem

„Dalším problémem bude krize v bankách, kterou investoři a vkladatelé neočekávají. V době, kdy úvěrové riziko stoupá, je jejich finanční situace křehčí než před pádem Lehman Brothers. Selhání evropských systémově důležitých bank (G-SIB) v příštím měsíci nebo dvou je téměř nemožné se vyhnout, což povede k plnohodnotné měnové a úvěrové krizi, která slibuje oslabení hodnot aktiv, vládního financování a samotných měn,“ napsal ve svém rozboru Macleod.

„G-SIB mají mít zvláštní kapitálové rezervy, aby se snížila pravděpodobnost opakování lehmanovské krize. Je prakticky nemožné myslet si, že některé z těchto vysoce zadlužených bank přežijí zhoršující se úvěrové podmínky, ani si nelze představit, že pokud jedna, nebo více z nich selže, že nestrhnou další banky.“

Jako příklad uvádí britskou Barclays Bank, která má v dodatečných opravných položkách pouze 1,6 procenta bilanční sumy. V případě banky Barclays to prakticky degraduje tržní hodnotu banky ve výši 18,3 miliardy liber. Hlavní banky eurozóny jsou dle analytika v podobném či horším stavu.

Vůbec nejhůř je na tom Société Générale s dodatečnou opravnou položkou 0,7 procenta (při tržní hodnotě 10 miliard eur) a Deutsche Bank s jedním procentem (při tržní hodnotě 13 miliard eur). V ohrožení jako Barclays Bank jsou i BNP Paribas, UniCredit a Standard Chartered. Nejmíň ohrožená z elitního klubu G-SIB se zdá být švýcarská UBS a největší banka v Evropě HSBC s kapitalizací 84 miliard eur.

Ještě je čas se připravit

„Při pohledu do budoucnosti můžeme s rostoucí jistotou očekávat evropskou a britskou bankovní krizi. Neexistuje žádný materiální důvod, aby se tak nestalo. Dluhový stroj vyrobil zhruba dvojnásobek problémů, které vedly k předchozí finanční krizi. Bankovní systém, přinejmenším ve Velké Británii, je méně vhodný pro řešení krize v rozměru, jež stojí před námi. A navíc, koronavirus uzavřel globální ekonomiku. Vzhledem k těmto faktorům je téměř nemožné nevěřit tomu, že se bankovní krize velmi brzy, snad za měsíc nebo dva, objeví,“ tvrdí zevrubná analýza Goldmoney.

„Apokalypsa? To asi ne, nebo spíše jak kde… ale reálně se o osud bank v Evropské unii obávám. Už nyní se omezuje výplata dividend i pohyb peněz. Dalším krokem bude suspendace vkladů klientů v našich (byť zdravých) bankách, díky jejich toxickým matkám,“ připojuje se statutární ředitel české společnosti Zlato.cz David Marášek.

Argumentuje tím, že akcie UniCredit, Deutsche Bank nebo Commerzbank a tuctů dalších jsou od rozjezdu Covid-19 v Evropě zhruba o 50 procent níž, a dokonce o víc než 95 procent pod jejich vrcholy v roce 2007. Je tedy čas se na riziko bankovního kolapsu připravit. „Rychle se zbavit úspor v bankách, které Vám stejně žádný úrok nenesou a převést je do zlata, nebo dolaru,“ radí Marášek. 

Dolar podle něj sice klesne, ale ostatní měny ještě víc.  Dolar je ta „nejčistší ze všech špinavých košil“…dodává…„Určitě bude jistější mít peníze doma pod matrací než v bankách, kde stejně nic nevynášejí. A pozor! Jak budou banky v EU brzy krachovat, tak je dobré vědět, že klienti podle současného zákona, budou svou banku zachraňovat sami propadem svých vkladů – osvěžte si pojem BAIL-IN…“ 

(rek)

Další z kategorie Zlato