Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Otevírá se několik šancí na levnější zlato

Dopad zpráv o pozitivních pokusech s vakcínami byl okamžitý a zlato se propadlo pod 1900 dolarů za unci. Stratégové největší evropské banky HSBC se domnívají, že další pokles je pravděpodobný, ale dlouhodobější výhled zůstává pro žlutý kov pozitivní

Pro české zájemce o zlato jsou to v podstatě příznivé zprávy. Aktuálně by se brzy měli dočkat levnějšího zlata. Foto: iStock

Některá rizika (která na trhu poháněla zlato výš) skončila. Dolar a výnosy amerických vládních dluhopisů přestaly oslabovat, a to zlatu podtrhlo nohy. Masivní růst akciového trhu ukázal, že investoři zvyšovali riziko, což také dopadlo na zlato, uvedla HSBC.

„Psychologická úleva a posun rizikového sentimentu mohou v bezprostředním horizontu stále vytvářet tlak na cenu zlata, což by mohlo přiblížit jeho cenu k úrovni 1800 dolarů za unci. Pokud výnosy z dolaru a bondů dál porostou, může se zlato dostat pod ještě větší tlak,“ cituje doslova ze zprávy HSBC španělský analytický web FXStreet.

„Širší ekonomické klima však stále zůstává příznivé pro zlato (například vysoké zadlužení, pravděpodobné nesplácení dluhů a pokles cen zranitelných aktiv). Nyní existují nejistoty ohledně  zhoršení pandemie a jak rychle bude vakcína k dispozici – za předpokladu, že skutečně poskytne ochranu před covidem.“ Jak vidno je britská banka ohledně optimistických prognóz zdrženlivá a dodává, že „globální fiskální a měnová reakce na pandemii zůstane vysoce vstřícná“. 

Míní tím, že Bidenova demokratická vláda v USA zřejmě rozbalí spíš větší balíky fiskálních stimulů, což pravděpodobně podpoří zlato. To vše by měly být důvody, proč ve střednědobém až dlouhodobém horizontu půjde cena zlata opět nahoru.

Citi prorokuje dolaru černou budoucnost

Široká distribuce vakcín proti pandemii koronaviru a pokračující tisk peněz by mohly způsobit to, že americká měna v příštím roce oslabí až o 20 %, uvedla Citibank.

„Jestli se na trh dostanou životaschopné, široce distribuované vakcíny, věříme, že to bude katalyzovat další etapu v očekávaném strukturálním poklesu dolaru,“ napsala americká banka ve zprávě. „Vzhledem k tomuto nastavení existuje potenciál, že ztráty dolaru budou pokračovat, přičemž v roce 2021 by mohl potenciálně klesnout až o 20 %.“

Skeptický pohled Citi na dolar vychází také z předpokladu, že americká centrální banka bude dál udržovat politiku kvantitativního uvolňování, protože s oživením ekonomiky vzrostou obavy ze zvyšování inflace, dodává agentura Reuters.

Příležitosti pro výhodný nákup

Pro české zájemce o zlato jsou to v podstatě příznivé zprávy. Aktuálně by se brzy měli dočkat levnějšího zlata, pokud ta situace již nenastala, díky víře trhů v nové vakcíny, jak píše HSBC. Pokud dolarová cena zlata v příštím roce stoupne, jak banka ve střednědobém horizontu očekává, měl by slabší dolar zlato pro nedolarové země zlevnit.

Nákupních okének by se tak podle statutárního ředitele společnosti Zlato.cz Davida Maráška mělo objevit dokonce několik. To by mělo posílit maloobchodní zájem o zlato, což předpokládá i marketingová organizace nejvýznačnějších těžařů zlata World Gold Council. Mohlo by to dokonce vyvážit i pokles zájmu o zlato a jeho deriváty (odvozeniny) ze strany velkých firem, které častěji půjdou do riskantnějších operací a jako strůjci ceny zlata na trhu tento kov vlastně zlevní.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato