Zlato (oz) / USD
1 951,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 080,95
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,04 %
USD / CZK
22,59
0,01 %
Zlato
Otázky na zlato pobavily kanadského premiéra

Kanadský premiér Justin Trudeau se nečekaně objevil na konferenci Prospectors and Developers Convention, která se konala v Torontu. A první věc, na níž se ho účastníci konference ptali, když vstoupil, bylo: Kam směřují ceny zlata?

Kanada sice patří k největším producentům zlata na světě, její centrální banka však ve svých rezervách oficiálně žádné zlato nemá. Foto: Wikipedie

„Pane premiére, jaká je vaše prognóza? Ptali se mě na cenu zlata cestou na konferenci. Ale já o tom nic nevím,“ řekl premiér serveru Kitco News. „Tak jsem odpovídal, že padesátiprocentní šance, že půjde nahoru,“ žertoval Trudeau.

Rozhovor s Trudeauem na téma zlato by byl očividně zbytečný i z jiného důvodu. Kanada sice patří k největším producentům zlata na světě, její centrální banka však ve svých rezervách oficiálně žádné zlato nemá.

Potvrzuje to i fakt, že země javorového listu není uváděna mezi stovkou největších držitelů zlata v přehledu Mezinárodního měnového fondu.

Těžba a technologie

Premiér během svého vystoupení ocenil Kanadu jako skvělé místo pro investování a soustředil se na inovace, čistší technologie a daňové zvýhodnění pro firmy zabývající se prospektorskou činností.

Trudeau zdůraznil, že součástí jeho výhledu na „novou ekonomiku“ je i těžba nerostů. Budoucnost podle něj klade důraz na kovy, jako je například měď, jež budou díky rozvoji ekologicky čistších technologií využívány v automobilovém průmyslu stále více.

„Těžba je součástí naší nové ekonomiky. Je součástí zelených technologií, zelených aut a zelené energie,“ cituje ministra Kitco News.

(rek)