Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Opatrní Švýcaři přesouvají část aktiv do zlata

Švýcarský státní penzijní fond AHV/AVS se rozhodl diverzifikovat část svého portfolia v celkové hodnotě 30,5 miliardy eur. Místo zlatých a stříbrných swapových operací se dozorčí rada penzijního fondu rozhodla uložit část majetku svých klientů přímo do fyzického zlata.

IPE Quest nakoupí do vyrovnávací rezervy prvního pilíře zlaté cihly v hodnotě 600 milionů eur. Foto: iStock

Swap je směna vzácného kovu nebo měny za jinou měnu s následným vzájemným zpětným odkoupením v dohodnutém termínu a za předem dohodnutý kurz. Švýcaři tím získávali výhodný úrok zajištěný vzácnými kovy, zatímco protistrana se tak dostávala levněji ke švýcarským frankům.

Na konci minulého týdne se však AHV/AVS rozhodla, že prostřednictvím investiční a penzijní společnosti IPE Quest nakoupí do vyrovnávací rezervy prvního pilíře zlaté cihly v hodnotě 600 milionů eur. Podmínkou je, že je IPE Quest musí uložit, ať už společně, nebo jednotlivě, ve Švýcarsku.

Důvod změny strategie neoznámen

„Tato operace představuje změnu investiční strategie AHV/AVS, protože dříve investovala pouze do bezpečných swapů,“ píše americký server Gold Eagle. Už v roce 2016 se rada vyrovnávacího fondu rozhodla zvýšit podíl komodit v portfoliu z jednoho na dvě procenta a postupně odprodat komodity související s energiemi.

„Dozorčí rada se nyní rozhodla investovat do fyzického zlata,“ uvedl fond v prohlášení. Potvrdil tak březnové rozhodnutí investiční komise AHV/AVS o změně mandátu drahých kovů ze swapů na fyzické zlato. Podle fondu je zlato k doplnění „diverzifikace a zajištění v určitých situacích (inflace nebo recese)“ vhodnější než dříve preferované energetické komodity.

Žádné další podrobnosti o mandátu zlata nebo o změně strategie nebyly zveřejněny. Jen to, že investiční komise požádala o provedení změny do konce roku 2018. „To znamená, že do konce roku bude expozice stříbra muset být postupně zrušena a portfolio drahých kovů se bude skládat pouze z fyzického zlata,“ konstatuje Gold Eagle.

(rek)