Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Odvolací soud v Londýně vyhověl Madurovi

Přetahovaná o venezuelské zlato v hodnotě jedné miliardy amerických dolarů uložené v Bank of England nabrala nový směr, když anglický odvolací soud zrušil rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, koho Británie uznává za právoplatného prezidenta Venezuely.

Soud vyhověl odvolání Banco Central de Venezuela ovládané Nicolasem Madurem a zrušil červencový rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého Spojené království jednoznačně uznalo vůdce opozice Juana Guaida za prozatímního prezidenta. Foto: iStock

Soud vyhověl odvolání Banco Central de Venezuela ovládané Nicolasem Madurem a zrušil červencový rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého Spojené království jednoznačně uznalo vůdce opozice Juana Guaida za prozatímního prezidenta. Rozhodnutí odvolacího soudu podle deníku The Sydney Morning Herald znamená, že případ se nyní vrací k vrchnímu soudu, aby s konečnou platností určil, který ze dvou konkurenčních lídrů je hlavou státu. 

V rozsudku je uvedeno, že je nutné určit: (1) zda „vláda Spojeného království uznává pana Guaida za prezidenta Venezuely pro všechny účely, a proto neuznává pana Madura za prezidenta pro žádný účel. Nebo (2) zda vláda Jejího veličenstva uznává pana Guaida jako oprávněného být prezidentem Venezuely, a tudíž oprávněného vykonávat všechny pravomoci prezidenta, ale také uznává pana Madura jako osobu, která ve skutečnosti vykonává některé, nebo všechny pravomoci prezidenta Venezuely.“

Co bude nové rozhodnutí znamenat je nejasné, ale je zcela zřejmé, že zavdá na delší soudní tahanici. To pro Reuters potvrdila Vanessa Neumannová, Guaidóova velvyslankyně pro Británii a Irsko, která novinářům řekla, že soud může vydat nové rozhodnutí do jednoho či dvou týdnů, ale že proces mohou protáhnout další odvolání.

„Podle lidí obeznámených s operacemi i vlastních údajů centrální banky prodala Madurova vláda za poslední dva roky ze svých rezerv asi 30 tun zlata do zahraničí na nákup tolik potřebné tvrdé měny,“ uvedla Reuters, která se díky opozici dostává k řadě interních informací.

(rek)