Zlato (oz) / USD
1 501,06
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
34 880,12
0,41 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Odhady na cenu zlata se zvyšují

Ceny zlata s novým týdnem převážně stoupaly, za což podle analytiků mohou víkendové zprávy o tříměsíčním příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou. Na pozadí oslabujícího dolaru se cena zlata vyšplhala nad 1230 dolarů za troyskou unci.

Žlutý kov učinil řadu neúspěšných pokusů vystoupit nad 1225 dolarů za unci až do okamžiku, kdy zprávy amerických médií oznamily, že Čína souhlasila s nezvyšováním dovozních cel. Foto: Shutterstock

Švýcarská obchodní společnost se vzácnými kovy MKS, do jejíž skupiny patří i rafinerie PAMP (na londýnském finančním trhu považovaná za indikátor kvality), podrobně mapuje vývoj ceny zlata.

Uvedla rovněž, že žlutý kov posiloval již od začátku asijsko-tichomořského obchodování. Tamní poptávka po fyzickém zlatě vedená především čínským zájmem, tak odstartovala celosvětový růst ceny.

Ten ještě podpořil výrazně měkčí směnný kurz dolaru vůči juanu. „Žlutý kov učinil řadu neúspěšných pokusů vystoupit nad 1225 dolarů za unci až do okamžiku, kdy zprávy amerických médií oznamily, že Čína souhlasila s nezvyšováním dovozních cel na americké automobily,“ konstatuje MKS.

Právě uvedená informace zatížila americký dolar a zlato se ještě více zvedlo. Švýcaři nyní očekávají, že cena 1230 dolarů za unci bude křižovatkou, kterou nyní budou růsty a poklesy nejčastěji procházet. Spodní hranicí by mělo být 1220 dolarů, horní by mohla podle MKS dosáhnout až na 1525 dolarů.

(rek)