Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Od zlata k akciím jako na houpačce

Cena zlata v úterý klesla na více než třítýdenní minimum, protože obavy z globálního zpomalení ekonomiky se zmírnily, což mělo vliv na dolarové a akciové trhy. „Obavy, které se objevily v posledních několika týdnech kolem hospodářského růstu, se zmírnily a posun nálady obchodníků v posledních dvou dnech vyústil ve výprodej na trhu se zlatem,“ konstatoval analytik banky ANZ Daniel Hynes.

Silná data z USA a Číny vyvolala výprodej na americkém dluhopisovém trhu, což zvedlo asijské akcie na sedmiměsíční maxima. Foto: iStock

Zlato se dotklo své nejnižší úrovně od 8. března na 1285,80 dolaru. Objednávky na nákup zlata za dva měsíce (futures) ale vytrvaly nad úrovní 1291 dolarů za troyskou unci, uvedla indická filiálka britské agentury Reuters.

„Většina globálního růstu pochází z Číny. A data z Číny se o víkendu zlepšila,“ dodal Hynes.

Silná průmyslová data z USA a Číny vyvolala masivní výprodej na americkém dluhopisovém trhu, který zase zvedl asijské akcie na sedmiměsíční maxima. Dolar se v pondělí obchodoval v blízkosti třítýdenního maxima. Silnější dolar zdražil zlato pro držitele jiných měn, což pozastavilo jejich koupěchtivost.

Po zveřejnění údajů o úspěšné průmyslové aktivitě Číny zveřejněné v neděli, ukázal v pondělí obchodní průzkum, že výrobní odvětví ekonomiky se po čtyřech měsících neočekávaně vrátilo k růstu. Poté následovala lepší než očekávaná americká výrobní data. Ta ukázala, že aktivita se v březnu zvýšila o něco více, než se předpokládalo, informuje Reuters.

Indikátor sentimentu investorů vůči drahým kovům, jimž jsou akcie největšího zlatého fondu světa obchodovaného na burze, amerického SPDR Gold Trust, klesly v pondělí o 1,5 procenta, což je největší březnový pokles, uzavírá agentura Reuters svůj zlatý přehled.

(rek)