Zlato (oz) / USD
1 772,28
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 164,75
0,02 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,53
0,08 %
Zlato
Od července nebyla cena zlata tak výhodná jako dnes

Nákupní okénko pro nízké ceny zlata, jak jsme avizovali včera, se otevřelo. Cena kovu ve čtvrtek prudce poklesla, protože pevnější dolar a optimistické zprávy o vývoji vakcín vykompenzovaly obavy z dalšího šíření nákazy ve Spojených státech a navíc posílilo přesvědčení, že americká administrativa nalije do ekonomiky další stimulační peníze.

Zlato zatím letos získalo přibližně 23 %. Foto: iStock

Po pěti dnech se zastavil i propad dolaru. „Těžištěm jsou fiskální stimuly … Pokud je stimulační balíček schopen projít, můžeme dostat zlato výš, ale limitujícím faktorem by byl růst výnosů,“ řekl Reuters měnový stratég DailyFx Ilya Spivak. „Síla dolaru je dnes hlavním protivníkem zlata.“

Zlato, které má tendenci těžit ze stimulačních opatření centrálních bank, protože je považováno za zajištění proti inflaci a znehodnocování měn, získalo letos přibližně 23 %, uvádí Reuters.

To podoruje naše tvrzení o dobré nákupní příležitosti, protože „zlato má potenciál uzavřít v následujících dnech podporu 1850–1860 dolarů a jakmile k tomu dojde, budeme se dívat na 1750–1760 dolarů“, tvrdí Spivak a není důvod mu nevěřit.

Jak dlouho bude nákupní okénko otevřené?

Co se stane dál, pokud se pozitivní zprávy o vakcíně potvrdí? „Pokud bude vakcína fungovat, může život pokračovat tak, jak byl před pandemií. Investoři ale předpokládají, že centrální banka USA bude udržovat nízké úrokové sazby pět až sedm let,“ uvedla analytička nizozemské banky ABN AMRO Georgette Boelová s podtextem, že dnes je vlastně všechno nejisté. 

„Pokud však ceny zlata podstatně poklesnou, investoři, kteří se obávají o udržitelnost finančního systému nebo vysoké inflace a velkých rozpočtových deficitů, pravděpodobně začnou zase nakupovat. To by ztlumilo pokles ceny zlata. Znamená to, že cena zlata bude velmi citlivá,“ domnívá se Boeleová.

Sama však dodává, že prozatím neočekává, že by se tak vše odehrálo. Ale jak naznačuje, možné to je. Zatím tedy platí, že je zlato 200 dolarů pod rekordem z počátku srpna a že od poloviny července nebyla cena tak výhodná jako dnes.

(rek)