Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Jak ochránit majetek v krizi

Vzhledem k tomu, že akcie a zlato jsou aktivy s nejvyšší dlouhodobou návratností, odborníci nyní doporučují zvýšit podíl drahého kovu v investičním portfoliu, i přestože v posledních několika letech zlato nijak neoslňovalo. V předchozím desetiletí ale byly výnosy ze zlata vyšší než výnosy z akcií.

Odborníci nyní doporučují zvýšit podíl drahého kovu v investičním portfoliu. Foto: iStock

Zlato ztratilo lesk zejména po roce 2013, zato si dobře vedly akcie. Dnes je zlato vyhlašováno jako nejlepší investice roku. I nemovitosti jsou důležitou třídou bezpečných aktiv, pokud je neblokují předpisy, daně nebo v některých oblastech nízká likvidita. Rovněž jejich údržba přináší nezanedbatelné náklady. Za zmínku ještě stojí umělecké sbírky, automobiloví veteráni a švýcarský frank. Tím výčet možností, jak ochránit majetek, víceméně končí. 

Zdá se, že se scéna mění. Zlato se obchoduje na historicky nejvyšších úrovních v desítkách zemí světa. Žlutý kov má totiž ve srovnání s jinými třídami aktiv několik výhod a jedinečných vlastností. Chová se jinak než finanční trhy, zejména akcie. Důvodem k nákupu zlata je i zajištění proti inflaci, což platí celosvětově. 

Finanční poradci doposud radili investorům, aby drželi nejprve pět, později deset procent svého portfolia ve zlatě. Důvodem držení poměrně nízkého podílu bylo i to, že zlato je také spotřebním aktivem ve šperkařském a elektronickém průmyslu, což není investice.

Vyšší podíl standardem?

Dnes se kromě fondů obchodovaných na bázi zlata objevily dokonce zlaté dluhopisy, které jsou kótovány na burzách cenných papírů. To je druhá možnost, jak se vyhnout držení fyzického zlata, která učinila žlutý kov čistě investičním produktem.

„I velmi malí nebo drobní investoři mohou mít 10-15 procent svého portfolia ve zlatě,“ píše Business Standard. „Korporátní investoři často tento podíl zlata ještě nemají.“ Doporučuje proto svým čtenářům držet minimálně 15 procent majetku ve zlatě, což je hodnota pro dnešek, ale v době krize, jež je nadohled, by měl být podíl zlata vyšší, řekněme až 25 procent.

(rek)