Zlato (oz) / USD
1 472,75
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
34 006,81
0,14 %
EUR / USD
1,11
0,18 %
USD / CZK
23,09
0,12 %
Zlato
Obchodní válka deformuje trhy

Obě hlavní světové ekonomiky zavedly za posledních 15 měsíců řadu celních tarifů, které narušily finanční trhy a vyvolaly obavy z celosvětové recese. To byl jeden z hlavních důvodů růstu ceny zlata.

I pro renomované experty obtížné odhadnout, jak se cena zlata bude vyvíjet dál. Foto: iStock

Nyní však cena žlutého kovu mírně poklesla, protože zprávy hovořily o tom, že obchodní rozhovory mezi Washingtonem a Pekingem se konečně blíží dohodě. Jenže trhy bez konkrétních činů zůstávají opatrné. O nějakém výprodeji zlata nemůže být řeč.

Prezident Donald Trump řekl, že obchodní rozhovory mezi USA a Čínou postupují, že obchodní dohoda bude podepsána během summitu o hospodářské spolupráci v Tichomoří, která se v Chile uskuteční v polovině listopadu. Také poradce Bílého domu Larry Kudlow zmínil, že dovozní cla naplánovaná na prosinec by mohla být zrušena, pokud všechno dobře dopadne.

To povzbudilo Wall Street a všechny akciové indexy se posunuly směrem nahoru. Zato rizikový sentiment trhu poněkud překvapivě propadl poptávce po drahých kamenech, často považovaných,  podobně jako zlato, za alternativní investici v době politické a finanční nejistoty.

Mezitím Čína v průběhu delikátních rozhovorů s Američany chce podle agentury Reuters vyvolat odvetné sankce proti Spojeným státům ve výši 2,4 miliardy dolarů za nedodržování pravidel Světové obchodní organizace. V takové situaci je i pro renomované experty obtížné odhadnout, jak se situace bude vyvíjet dál.

(rek)