Zlato (oz) / USD
2 382,80
0,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodní válka a co bude dál

Prezident Trump upřednostnil nejagresivnější návrh ministerstva obchodu. Plán na zavedení cla ve výši 25 procent na veškeré dovezené oceli a 10 procent na hliník. To však nebude mít největší dopad na Čínu, která je centrem většiny úvah. Největším čistým dovozcem oceli a hliníku do Spojených států je Kanada.

V letech 2008 až 2011 vzrostla cena zlata na rekordní úroveň – téměř o 600 dolarů vyšší než dnes. Ilustrační foto: iStock

Pokud by zavedení cel směřovalo jen proti Číně, důsledky by byly významné, ale nedopadly by na globální ekonomiku a finanční systém. Při spuštění těchto cel však bude postižených mnoho. A odveta obvykle na sebe nenechá dlouho čekat.

„Obchodní války jsou ničivé a nepřinášejí prospěch žádné zemi. Přidejte k tomu, že trhy jsou mimořádně nadhodnoceny, takže tento Trumpův krok představuje velmi vážnou hrozbu. Kam v takové situaci bezpečně investovat? Nejlepším zakotvením je obvykle americký dolar a státní dluhopisy. V tomto tradičním vzorci je však problém, protože Spojené státy jsou zdrojem nového napětí. Navíc má jejich měna nejvíc ztrácet,“ píše na serveru Nasdaq John Kicklighter ze společnosti DailyFX.

Kam zamíří kapitál?

Do země, která usiluje o investice, obvykle přichází kapitál. Pokud se Spojené státy začnou izolovat, kapitál přirozeně odejde někam jinam a následkem bude trvalá devalvace. Takže dolar odpadá. Při hledání alternativ je třeba vzít v úvahu obavy, které se odrážejí v měnách jiných hospodářsky silných subjektů: euro ohrožuje politická nestabilita a politika Evropské centrální banky, japonským jenem cloumá stimulační úsilí Bank of Japan a libra se po brexitu stále propadá. Co je alternativou těchto čtyř nejlikvidnějších měn na světě?

„Viděli jsme, jak averze k riziku během devalvace světových měn po poslední finanční krizi vedla investory ke zlatu. V roce 2008 se světový finanční systém rozpadl a největší centrální banky reagovaly tím, že snížily referenční sazby na nulu a spustily velké stimulační programy. Vzhledem k tomu, že neexistoval žádný významný odliv likvidity, když kapitál hledal bezpečnost a stabilitu, investoři se vrátili k starodávnému řešení: ke zlatu,“ připomíná Kicklighter.

V letech 2008 až 2011 vzrostla cena drahocenného kovu na rekordní úroveň – téměř o 600 dolarů vyšší než dnes. „Bude zlato opět jednou z mála únikových možností, nebo to bude tentokrát jinak?“ táže se analytik DailyFX.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato