Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Obchod století

Jeden z loni nejvýkonnějších hedgeových fondů na světě radí, že obchodem století bude prodat akcie a nakoupit zlato, protože riziková aktiva jsou před zhroucením. Podle fondu Crescat Capital je to jen otázkou času.

„Panuje všeobecná shoda, že recese nastane v roce 2020, nebo 2021,“ řekl agentuře Bloomberg Tavi Costa, globální makroekonom Crescatu. Foto: iStock

Firma se sídlem v Denveru má ve správě sice jen asi 50 milionů dolarů, ale loni překonala akciový index S&P 500 o neuvěřitelných 41 procent.

Průměrná výnosnost od založení v roce 2006 se pohybuje od osmi do téměř 12 procent. Investiční společnost nyní říká, že je připravena zúročit investice ještě více, neboť indikátory ukazují, že v nadcházejících čtvrtletích, na konci hospodářského cyklu, hrozí recese.

„Panuje všeobecná shoda, že recese nastane v roce 2020, nebo 2021,“ řekl agentuře Bloomberg Tavi Costa, globální makroekonom Crescatu. „My si myslíme, že to bude mnohem dříve a máme pro to řadu ukazatelů, které sledujeme.“

Mezi varovnými signály Crescat upozorňuje na firemní insidery, kteří v současné době prodávají akcie. To naznačuje potenciální popraskání akciových bublin. Na začátku roku 2017 tito investoři mohutně prodávali akcie, když S&P 500 stoupal. Stalo se to znovu v roce 2018. Zase vydělali dobré peníze. „Tvrdohlavý trh v USA bude mít ještě třetí šanci,“ napsal Crescat klientům o víkendu.

Trhy dostanou strach

Pokud jde o letošní téměř 13% oživení světových akcií, Costa uvedl, že jeho firma je hluboce přesvědčena, že celkově jde o medvědí (poklesový) trh. Téměř všechno se totiž přihodilo na začátku roku. „Brzy se mentalita – nakupuj a nahrab si – čili chamtivost, promění v obavy. Bude se víc prodávat,“ napsal Crescat. „Spekulativní pozice budou rychle vybírat zisky. A růst ztratí páru!“ cituje Bloomberg Costu.

„Nejsme žádnými fanoušky medvědího trhu, je to jen náš taktický pohled. Doufejme, že až se trh obrátí, budeme v určitém okamžiku také chtít být u toho,“ vyjímáme ze zprávy fondu Crescat Capital.

(rek)