Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Nová zlatá burza vzniká na ostrově Mauricius

Mauricijská komoditní burza (Mauritius International Derivatives and Commodities Exchange), která plánuje zahájit svou činnost ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, očekává, že během pěti let dosáhnou obchody se zlatem hodnoty 6,5 miliardy dolarů ročně. Podle jejího předsedy Hirandera Misry, se má tato část Indického oceánu stát jakousi pomyslnou finanční spojkou do Afriky.

K činnosti burzy budou patřit sejfy na skladování fyzického zlata i rafinerie drahých kovů. Foto: iStock

Zavedením obchodů s mezinárodními deriváty a komoditami tak ostrovní premiér Pravin Jugnauth plní část svého programového prohlášení, v níž se zavázal přivést na Mauritius zlato. Mauricijská komise pro finanční služby již schválila žádost o softwarovou licenci americké IT společnosti Mindex, v jejímž systému má komoditní burza pracovat. Předseda burzy Hirander Misra uvedl, že k činnosti burzy budou patřit také sejfy na skladování fyzického zlata, a dokonce i rafinerie drahých kovů.

„Je to investice za přibližně 35 milionů dolarů,“ sdělil Misra v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Podzemní sklepení s trezorem má pojmout zhruba 400 tun zlata či jiných vzácných kovů. Předpokladem je, že v příštím roce se na mauricijské burze zobchoduje 31 tun zlata, uvedený objem by se ale měl do roku 2023 zvýšit na 156 tun ročně.

Pro srovnání uveďme, že například v dubnu bylo na největším zlatém trhu světa v Londýně podle London Bullion Market Association v průměru každý den zobchodováno 637 tun zlata za přibližně 27 miliard dolarů. „My jsme s našimi odhady byli velmi konzervativní,“ řekl Misra agentuře. „Během tří let počítáme s obchody se zlatem v hodnotě 1,1 miliardy dolarů,“ dodal.

(rek)