Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nic není jisté. Zastavilo zlato svůj pád?

Zlato prožilo minulý týden s velkými ztrátami, ale silný odpor proti dalšímu poklesu jeho ceny začal na 1450 dolarech za unci, protože trhy v pátek začaly zpochybňovat pozitivní vývoj v americko-čínském obchodním vyjednávání.

Důvody, proč držet zlato do pozdního cyklu a do amerických voleb stále přetrvávají. Foto: iStock

Žlutému kovu se podařilo získat zpět většinu ztrát, když americký prezident Donald Trump novinářům řekl, že nesouhlasí se zrušením cel na čínské zboží. Jeho páteční komentář byl zcela opačný oproti čtvrtečním zprávám, že se obě země na zrušení celních sazeb dohodly.

„Zlato bylo poměrně drahé oproti současným tržním očekáváním,“ vysvětluje komoditní analytička Scotiabank Nicky Shielsová. „Cena 1450 dolarů je však klíčovým minimem.“ 

Něco by na jejích slovech mohlo být. Podle nejnovější zprávy americké burzovní komise objednávky na nákup zlata (futures) od velkých investorů převažují nad těmi, které sázejí na pokles ceny zlata. A to již třetí týden za sebou, jak uvádí web Investing.com.

Souboj nevyzpytatelných

Jednou z rizikových událostí, která by mohla v krátkodobém horizontu výrazně zvýšit cenu zlata, je zpoždění první fáze obchodního jednání s Čínou. „Největší hrozbou je, že se prosincový podpisový summit zpozdí nebo bude dokonce zrušen, což by zvrátilo všechny ztráty dluhopisů a zlata z tohto týdne,“ řekla serveru Kitco News Shielsová.

„Celkově lze říci, že důvody pro držení zlata se nemění, protože obchodní rozhovory mezi USA a Čínou jsou jako vždy nepředvídatelné,“ dodala. „Protichůdná prohlášení z Bílého domu budou pravděpodobně pokračovat a budou dál potvrzovat nepředvídatelnou povahu americké politiky a obchodu, zvyšovat nejistotu a v konečném důsledku podpoří volatilitu trhu, a tedy i zlato.“ 

Není důvod zbavovat se zlata

„Věříme, že i kdyby první obchodní dohoda dopadla dobře, pouze to sníží býčí (růstovou) trajektorii. Strukturální důvody, proč držet zlato do pozdního cyklu a do amerických voleb stále přetrvávají,“ domnívá se Shielsová. 

Vyjádření analytičky kanadské Scotiabank má svoji váhu. Banka totiž patří mezi pět významných finančních domů, které na londýnském trhu vlastní a řídí zúčtovací systém obchodu se zlatem a vzácnými kovy. Dalšími členy tohoto výboru jsou HSBC, ICBC Standard Bank, JPMorgan a UBS. Jen ve zlatě se denně zobchoduje 37 miliard dolarů. 

(rek)

Další z kategorie Zlato