Zlato (oz) / USD
1 894,95
0,48 %
Zlato (oz) / CZK
43 648,46
0,26 %
EUR / USD
1,17
0,19 %
USD / CZK
23,03
0,22 %
Zlato
V New Yorku na burze chtějí zisky ve zlatě

Obchodní burza Comex v New Yorku uvedla, že držitelům termínových kontraktů (futures) dodají 102 tuny zlata, což je největší jednorázová dodávka tohoto kovu. To je u tzv. papírového zlata dramatická změna, kterou v březnu odstartovala koronavirová krize.

Investoři nechtějí vydělávat pouze na pohybu ceny zlata, chtějí se fyzickým zlatem rovnou zajistit. Foto: iStock

Obvykle obchodníci s papírovým zlatem těžili z obchodů s cennými papíry, jejichž cena se od ceny zlata pouze odvozovala. Nyní ovšem investoři nechtějí vydělávat pouze na pohybu ceny zlata, nýbrž se chtějí fyzickým zlatem rovnou zajistit.

To oslabilo symbiózu mezi New Yorkem, hlavním světovým obchodním místem se zlatými futures, a Londýnem, největším centrem pro ukládání a obchodování s fyzickými drahými kovy. Předpoklad, že zlato bude možné rychle dopravit z Londýna do New Yorku, aby se vypořádaly smlouvy se zhroutil, když byla odstavena letecká doprava a uzavřeny rafinerie, které odlévaly žlutý kov podle specifikací burzy.

V té době se rozevřely nůžky mezi cenami futures a fyzickým zlatem, které začalo být levnější než papírové. To pochopitelně motivovalo obchodníky, aby kov kupovali v Londýně a v New Yorku profitovali z rozdílu ceny. Podle agentury Reuters zásoby zlata v trezorech registrovaných v Comexu vyskočily na 1016 tun z 276 tun na konci března.

„Požadavky na vyplacení zisku ve zlatě začaly stoupat. Z pouhých 8234 kontraktů představujících 26 tun zlata v únoru až na 31 666 smluv (98 tun zlata) v dubnu a 55 102 smluv (171 tun) v červnu. Ve čtvrtek minulého týdne burza uvedla, že bude dodávat zlato 32 732 kontraktům, které vyprší v srpnu. V pátek bylo stále aktivních zhruba 47 236 kontraktů, které budou buď ukončeny dodávkami zlata do konce srpna, nebo budou zaměněny za smlouvy, jejichž platnost vyprší v pozdějších měsících,“ uvedla agentura.

„Teď už víme, proč cena zlata tak roste a ještě poroste,“ konstatoval šéf českého obchodníka se zlatem společnosti Zlato.cz David Marášek, který nedávno vyjádřil své obavy, zda bude mít Comex dostatek zlata na plnění svých závazků. To se zatím nepotvrdilo, i když získat zlato z burzovních fondů je mnohem složitější i nákladnější, než obchody provedené přímo v Londýně, kde zlato zůstává a mění se pouze jeho vlastník.

(rek)