Zlato (oz) / USD
1 776,70
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
38 236,24
0,20 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,52
0,14 %
Zlato
Nevyzpytatelné odhady Deutsche Bank

Zlato stále zůstává relativně levné. Oproti rekordům z loňského roku se nyní dá koupit zhruba o 15 procent levněji. Stratégové Deutsche Bank výraznější zdražení ani neočekávají, ale pozor! Ono nevýrazné zdražení jejich optikou činí víc než sto dolarů, což je pro českého zákazníka přes dva tisíce korun za troysku unci.

Zlato stále zůstává relativně levné. Oproti rekordům z loňského roku se nyní dá koupit zhruba o 15 procent levněji. Foto: iStock

Klíčové důvody jen pozvolného zdražování zlata mají být dva. Tím prvním je zastavení prudkého skoku výnosů amerických vládních dluhopisů. Z prudce klesajícího trendu v roce 2020 a prudce rostoucího v roce 2021 se výnosová křivka ustálila na relativně ploché linii, což poskytuje menší podporu žlutému kovu, uvedla banka.

Druhým důvodem má být silnější americký dolar. „Pevnější americký dolar a stabilizace reálných výnosů (po rychlých poklesech v roce 2020) nedují do plachet zlatu. Tím se snížila chuť investorů na zlato, o čemž svědčí pokles maloobchodních i spekulativních pozic investorů,“ napsali analytici Deutsche Bank ve zprávě.

Těžko říct, jak k poklesu zájmu maloobchodních investorů experti největší německé banky došli, když před několika týdny americká mincovna ohlásila rekordní prodeje zlata v objemu 27 tun za loňský rok a tento trend podle jejího vyjádření pokračuje i letos. Stejně tak roste zájem o zlato u drobných spotřebitelů ve zlatých mocnostech Číně a Indii.

„Revidovali jsme naši 12měsíční cenovou prognózu, i když neočekávané události nebo prudké jednorázové zvýšení inflačních očekávání by mohly poskytnout zlatu dočasnou podporu. Předpověď ceny zlata ke konci března 2022 je 1850 dolarů za unci,“ uzavírá Deutsche Bank

Co vidí a co nevidí

Stejná banka, ale ještě v prosinci tipovala cenu zlata na 1600 dolarů za unci a její březnová prognóza hovoří dokonce o 1500 dolarech za unci. „Nevidíme pružnost poptávky po fyzickém zlatu v Číně a Indii…“ Ve stejné době byly zveřejněny statistiky Světové rady pro zlato (WGC), které prokázaly nejvyšší dovoz zlata do Indie za posledních 21 měsíců.

Banky, certifikované agentury a rafinerie dovezly do Indie 91 tun zlata jen v únoru. K tomu indická centrální banka zakoupila v nejkratším měsíci roku 11,2 tuny zlata. Další víc než tunu nakoupily burzovní fondy.

Osm tun zlata nakoupily v únoru čínské burzovní fondy. Jen během týdenních svátků čínského Nového roku vzrostla spotřeba zlata mezi drobnými spotřebiteli meziročně o 27,8 procenta. Byla vyšší než v letech boomu 2020 a 2019, jak uvádí data WGC. Největší těžař zlata na světě dokonce začal po půl roce dovážet zlato i ze švýcarských rafinerií.

(rek)