Zlato (oz) / USD
1 275,47
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 139,21
0,16 %
EUR / USD
1,12
0,13 %
USD / CZK
22,85
0,16 %
Zlato
Nevídané! V říjnu posílilo zlato i dolar

Finanční důlm Wells Fargo očekává návrat bývalého lesku zlata. Podle jeho prognózy totiž posílí o sedm procent z dnešní hodnoty, a to i když se akciový trh zase vrátí k růstu.

Trendem, který je třeba sledovat v budoucnu, je skutečnost, že zlato oproti všem teoriím stoupalo společně s americkým dolarem. Zisk zlata ve výši dvou procent je ještě působivější, když si všimneme, že americký dolar minulý měsíc také podražil o dvě procenta. Foto: iStock

„Myslíme si, že zlato může v růstu velmi dobře pokračovat na přelomu letošního a příštího roku, a to i v případě, že se bude dařit i akciím. Náš dvanáctiměsíční zlatý cíl je 1300 dolarů za unci, zhruba o sedm procent výš než dnes,“ uvedl šéf Real Asset Strategy Wells Fargo John LaForge.

V říjnu zlato využilo korekci světových akcií a vydělalo se na něm dvě procenta. „Kdo se ukryl do zlata, neprodělal, protože akciový trh zaznamenal ztráty,“ napsal LaForge ve své zprávě. „Akcie měly volatilní a tvrdý říjen – několik akciových indexů dokonce ztratilo deset procent. Fyzikální vlastnosti zlata prostě vždy umožní přežít zlé časy.“

Důležitým říjnovým trendem, který je třeba sledovat v budoucnu, je skutečnost, že zlato oproti všem teoriím stoupalo společně s americkým dolarem. Zisk zlata ve výši dvou procent je ještě působivější, když si všimneme, že americký dolar minulý měsíc také podražil o dvě procenta.

„Cena zlata je relativně atraktivní, protože je oproti akciím a dluhopisům levné,“ vysvětlil LaForge. Pohyb zlata proto podle něj nemusí být dočasný. „Mohlo by jít s cenou výš, i kdyby se většina akciových trhů opravila. Maximální cena zlata by v roce 2019 mohla být kolem úrovně 1350 dolarů za unci.“ Otázkou zůstává, za kolik bude v té době dolar.

Dolar zlato nestáhne

Tuplovanou podporu by zlato získalo v případě, že dolar oslabí. Podle analýzy Wells Fargo, by „rostoucí náklady na zajištění měnového kurzu vůči dolaru mohly snížit poptávku zahraničních investorů po amerických státních cenných papírech“ a omezit tak jejich budoucí růst, tedy další šance pro nejdražší kov.

Wells Fargo je americká banka se sídlem v San Francisku. Prostřednictvím svých dceřiných firem poskytuje bankovní, finanční, poradenské a pojišťovací služby po celém světě, včetně Česka. Co do tržní kapitalizace je to největší banka na světě, na druhém místě je ve vkladech, hypotékách a debetních kartách.

(rek)