Zlato (oz) / USD
1 323,38
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
30 083,94
0,48 %
EUR / USD
1,13
0,02 %
USD / CZK
22,73
0,34 %
Zlato
Neuvěřitelný úlovek archeologů v Kazachstánu

V Kazachstánu archeologové našli neuvěřitelný poklad. Tři tisíce zlatých šperků a dalších drahocenných předmětů starých zhruba 2800 let leželo v pohřebišti objeveném v horském pásmu Tarbagataj na východě země. Poklad nedozírné hodnoty byl do země uložen při pohřbívání členů královských nebo šlechtických rodů Saků, což je podskupina íránských kočovných Skýtů. Ve střední Asii žili asi osm set let před Kristem.

Archeologové se domnívají, že ještě naleznou hrobku královského páru, jež bude obsahovat další třpytivé poklady. Reprofoto: Oleg Belyalov-east2west news

Mezi objevenými předměty jsou náušnice ve tvaru zvonů, zlaté desky s nýty, zvířata ze zlatých plátků, řetězy a náhrdelníky s drahými kameny. Zlaté korálky různých tvarů určené k ozdobě oděvů byly vyráběny a zdobeny s využitím sofistikovaných technik, což poukazuje na výjimečnou úroveň šperkařství té doby. „Archeologové se domnívají, že ještě naleznou hrobku královského páru, jež bude obsahovat další třpytivé poklady. Ale k této hrobce se ještě nedostali,“ píše britský server Metro, který informaci přinesl.

Profesor Zajnolla Samašev odpovědný za vykopávky k tomu řekl: „Množství cenných nálezů v této pohřební mohyle v nás vyvolává naději, že tu jsou ještě pohřbeni muž a žena – vládci nebo lidé, kteří patřili k elitě Saků.“ Akim (hlava regionální vlády) východního Kazachstánu a bývalý premiér Danial Achmetov doplnil: „Tento nález nám dává úplně jiný pohled na naši historii. Lidé ve starověku měli zjevně výjimečné dovednosti v těžbě, zpracování, prodeji a výrobě šperků. Jsme dědici velkých lidí a skvělých technologií.“

Mohyly zarostlé trávou

Na náhorní plošině Eleke Sazy je na poměrně rozlehlé ploše zhruba 200 kruhových pohřebních mohyl. Z některých pocházejí nalezené poklady, mnohé však byly už v dávných dobách vykradeny. „Plošina je obklopena bohatými pastvinami a byla považována za „ráj“ králů kmene Saka, sofistikované nomádské civilizace sahající z centrální Asie až na Sibiř,“ uvádí lehce bulvární server Metro.

Přestože další poklady byly vykopávány i v době vlády ruského cara Petra Velikého, odborníci se domnívají, že na pohřebišti plném plochých mohyl, často zarostlých trávou, naleznou další zlaté předměty. „Je tu spousta hrobů a vyhlídky jsou velmi nadějné,“ cituje Metro šéfa kazašských archeologů Jerbena Oralbaje.

(rek)