Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Neuvěřitelně odolná cena zlata

Spojené státy i Evropa navýšily v minulém týdnu své základní úrokové sazby a s cenou zlata to nijak zásadně nezahýbalo. Meziměsíčně mohli spekulanti na zlatém trhu dokonce 1,8 procenta vydělat, protože očekávání, že by se úrokové sazby v USA mohly blížit ke svému vrcholu, nasměrovaly dolar k druhému měsíčnímu poklesu za sebou.

Zlato si během nejrychlejšího růstu úrokových sazeb v USA od 80. let i nejprudšímu zvyšování sazeb v Evropě dokázalo držet svou hodnotu. Ilustrační foto: iStock

„Trhy to hodnotí tak, že úrokové sazby Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) jsou na konci nebo blízko svému stropu, protože všechny klíčové zprávy o inflaci v USA ukazují na rychlejší tempo poklesu inflace,“ řekl agentuře Reuters hlavní analytik společnosti City Index Matt Simpson. „To udělalo se zlatem zázraky.“

Páteční údaje podle Reuters ukázaly, že meziroční americká inflace v červnu vzrostla nejpomalejším tempem za více než dva roky, což upevnilo očekávání, že Fed s přitahováním otěží skončí. A k tomu dva bankéři Evropské centrální banky rovněž přišli s vyhlídkou na ukončení nejstrmějšího a nejdelšího řetězce zvyšování úrokových sazeb v eurozóně.

Zlato si během nejrychlejšího růstu úrokových sazeb v USA od 80. let i nejprudšímu zvyšování sazeb v Evropě dokázalo držet svou hodnotu. Není proto divu, že experti Credit Suisse již poněkolikáté opakují svoji prognózu o překonání nových rekordů ceny zlata ke konci roku, což by otevřelo dveře k dalšímu posunu ceny na 2 150 a poté na 2 355 až 2 365 dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato