Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Neřízený brexit zvyšuje zlatou horečku

Cena zlata se v pátek zvýšila, protože trh stále neví, jak to po útoku na Saúdskou Arábii dopadne na Blízkém východě, jakým směrem se pohnou čínsko-americké obchodní rozhovory a zda americká centrální banka jen mlží, nebo skutečně hodlá přibrzdit snižování úrokových sazeb.

Obavy z ekonomického poklesu rizika neřízeného brexitu podpořily poptávku i po fondech krytých zlatem. Foto: iStock

„Strategie odvetných opatření za útoky na saúdské ropné závody není jasná a nejistota vede k tomu, že zájem o zlaté pozvánky do bezpečných útočišť neoslabuje,“ uvedla viceprezidentka pro komoditní výzkum v SMC Comtrade Vandana Bhartiová.

„I slabší americký dolar dává zlatu křídla,“ řekl agentuře Reuters hlavní tržní stratég CMC Markets Michael McCarthy. „Jeho cena se stále drží jen uprostřed možného obchodního rozsahu nad 1500 dolary za troyskou unci.“

Dolar totiž zamířil ke třetímu týdnu ztrát, protože centrální banky v Japonsku, Velké Británii a Švýcarsku ke snížování úroků zatím nepřistupují. „Všichni investoři čekají na další vývoj obchodních jednáních mezi Washingtonem a Pekingem, jež mají pokračovat v říjnu. To také může poskytnout velkou hnací sílu pro cenu zlata,“ dodal McCarthy.

Do zlatého bezpečí

A je tu ještě jeden jev. Čím zřejmější je odchod Velké Británie z Unie bez dohody, tím rychleji ve Spojeném království stoupá zlatá horečka. Podle informace švýcarských celních úřadů vývoz zlata vyskočil na nejvyšší úroveň od srpna 2016, hlavně kvůli zvýšené britské poptávce. 

Dodávky vzácného kovu do Londýna byly minulý měsíc nejvyšší za sedm let, což podle agentury Bloomberg bylo způsoben nárůstem investorů. Obavy z ekonomického poklesu rizika neřízeného brexitu podpořily poptávku i po fondech krytých zlatem.

Cena zlata v letošním roce stoupla o 17 %, zejména v souvislosti s obchodním napětím mezi USA a Čínou, obavami z výhledu globálního ekonomického růstu a perspektivou uvolňování měn centrálními bankami, uzavírá Reuters.

(rek)