Zlato (oz) / USD
1 814,32
0,35 %
Zlato (oz) / CZK
39 845,13
0,45 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,96
0,09 %
Zlato
Není tu nic, co by mohlo meteorický let zlata zastavit

Investoři debatují o tom, jaký tvar bude mít hospodářské oživení, zda to bude písmeno U, V nebo W, ale letos přitom už mají hodně co slavit. Akcie se prudce odrazily od svých minimálních hodnot roku 2020. Průmyslový index Dow Jones i všeobecný S&P 500 se blíží k rekordům. Špičkové technologické akcie Nasdaq nastavují nová nejvyšší maxima a blíží se k 20% zisku za rok. Ale je tu ještě něco lepšího, co je všechny předčí: zlato. A ani náznak toho, že by trh se zlatem ztrácel páru.

Drahý kov nyní meziročně již překonává všechny hlavní třídy aktiv. Uvidíme nová historická maxima a vůbec první pohyb nad 2000 dolarů? Foto: iStock

V první polovině roku 2020 zlato překonalo každou hlavní třídu aktiv, a to výkonnost hlavních globálních aktiv během tohoto období vzrostla o 16,8 % a v červenci dál stoupá. Zlato v době psaní tohoto článku stálo 1859 dolarů za unci.

„To je cena, kterou jsme neviděli téměř deset let… Desetiletý graf ceny zlata se díky volatilitě akcií a ekonomické nejistotě vyvolané pandemií rychle blíží k rekordním maximům,“ konstatuje analytik Matthew Carr na webu Investment U.

V prvním čtvrtletí celosvětová poptávka po zlatě stoupla o jedno procento. „Pravda, není to obrovský nárůst. Investoři však musí pochopit mnohostrannou povahu trhu se zlatem.

Například poptávka v segmentech šperků a technologií byla v prvním čtvrtletí tvrdě zasažena, dokonce klesla na rekordní minima. Poptávka po mincích však vzrostla o 36 % na 79,6 tuny, burzovní fondy se zlatem podporovanými akciemi v průběhu čtvrtletí nahromadily dalších 298 tun zlata.

A samozřejmě nemůžeme opomenout výpadek globálního dodavatelského řetězce zlata v důsledku pandemie. To vše vytváří ideální příležitost pro růst zlata. A když drahý kov letí nahoru, má sklon zůstat nahoře po velmi dlouhou dobu,“ tvrdí Carr.

Býčí trh bude trvat roky

„Předpovídal jsem, že zlato bude mít solidní rok. A to bylo dříve, než COVID-19 zasáhl USA. Nyní, když se hlavní indexy prudce zvýšily – a některé akcie jsou až divoce předražené – soudím, že býčí trh se zlatem nebude trvat jen měsíce, nýbrž roky.

Pokud je historie nějakým rádcem, měli bychom být připraveni na meteorický nárůst cen drahých kovů. Už jsme viděli býčí (růstový) trh se zlatem v letech 1971 až 1980. Další býčí trh v investování zlata začal v roce 2001 a trval do roku 2011. Během obou jsme viděli nová cenová maxima. A oba trvaly zhruba deset let. 

Drahý kov nyní meziročně již překonává všechny hlavní třídy aktiv. A proto si nemyslím, že ho dokáže něco zabrzdit. Spíš očekávám, že uvidíme nová historická maxima a vůbec první pohyb nad 2000 dolarů. 

Zlato se již obchoduje na vyšší úrovni než byla na konci předchozího býčího trhu. A to z dobrého důvodu. Svět čelí nejhorší finanční krizi od Velké hospodářské krize ve 30. letech,“ konstatuje expert na tržní trendy Carr.

(rek)