Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Není pravděpodobné, že by příběh vzestupu zlata skončil

Experti se rozcházejí v názorech, kam se bude cena zlata ubírat. Očekává se, že by se do konce roku mohlo obchodovat v rozmezí od 1700 do 2000 dolarů za unci, v dalších šesti měsících by se cena mohla zvýšit na 2500 dolarů. Analytici a šéfové firem obchodujících se zlatem ale říkají, že pokud žlutý kov překročí 2000 dolarů za unci, pak fyzická poptávka vyschne a další zisky budou taženy jen investiční poptávkou.

Existují náznaky, že by se záje o kov mohl obnovit. Jeho cena se vzpamatovala, a co je důležité, pohyb ceny zlata v tomto roce se zcela vymká konvencím. Foto: iStock

Žlutý kov za posledních 30 dní zlevnil o 46,20 dolaru neboli o 2,38 procenta, ale je stále o 222 dolarů za unci dražší než před šesti měsíci a jeho výnos 13,24 procenta je stále pozoruhodný. Za posledních 12 měsíců získal zlato 27,24 procenta čili 406,5 dolaru za unci, vypočítává zpravodajská agentura MENA.

„Výhled zlata v souvislosti s narůstajícími ekonomickými obavami je pozitivní. Schválení amerického balíčku na pomoc ekonomice bude spouštěčem inflace. Politika americké centrální banky a injekce likvidity trhům obecně prospívají. Poptávka po fyzickém zlatě se zotavuje, takže cena zlata na začátku příštího roku dosáhne 2300 dolarů za unci,“ uvedli analytici ANZ Bank.

Předseda dubajské Gold and Jewellery Group Tawhid Abdullah je vůči žlutému kovu také docela optimistický a predikuje v příštím šestiměsíčním období cenu mezi 1800 až 2500 dolary. „Během amerických voleb uvidíme rozkolísanost a zlato se může dotknout 2000 dolarů ještě do konce roku. Během dalších šesti měsíců pak 2500 dolarů, protože úrokové sazby jsou velmi nízké. Když jsou sazby nízké, jde hodně investic do zlatých ETF (fondy obchodované na burze), jež jsou největšími kupci zlata a hlavní hybnou silou růstu cen,“ řekl Abdullah a dodal, že nízké úroky tlačí i jednotlivce, aby přesunuli víc hotovosti do zlata.

Chandu Siroya, majitel dubajské společnosti Siroya Jewellers uvedl, že „zlato rozhodně nezůstane stabilní, bude docházet ke změnám, ale musíme počkat a sledovat, jaké ty změny po amerických volbách budou“.

„Určitě mohu říci, že při ceně nad 2000 dolarů poptávka po fyzickém zlatě téměř vyschne, takže to bude pouze investiční poptávka, která cenu ovlivní. Aby zlato dosáhlo 2300 dolarů za unci, muselo by v ekonomickém světě dojít k mnoha drastickým změnám. Proto spíš věřím, že do konce roku uvidíme obchodování se zlatem mezi 1700 až 1900 dolary. Doufejme, že po volbách bude trh mnohem silnější, když nejistota zmizí,“ dodal Siroya.

Pět faktorů

„Přestože cena zlata v srpnu klesla z historického maxima, má potenciál růst,“ píše generální ředitel singapurské společnosti Smart Investor David Kuo. „Existují náznaky, že by se záje o kov mohl obnovit. Jeho cena se vzpamatovala, a co je důležité, pohyb ceny zlata v tomto roce se zcela vymká konvencím.“

„Zlato může ztratit něco ze svého lesku, ale ještě ho neodepisujte,“ pokračuje Kuo na webu agentury CNA. „Není to jeden důvod, proč by cena zlata mohla dosáhnou svého historického maxima ještě letos. Na růst ceny působí řada faktorů. Patří mezi ně obavy ohledně schopnosti firem zotavit se na předpandemickou úroveň nebo nebývalá podpora centrálních bank, která by mohla znehodnotit papírové peníze, zejména dolar. 

A také fakt, že centrální banky, které se zavázaly delší dobu udržovat nižší úrokové sazby, by tak mohly činit i na úkor kontroly inflace. Dalším faktorem růstu zlata by mohl být strach z neznáma a rovněž touha domácností uchovat své bohatství. Pokud bude alespoň jeden z těchto faktorů ve hře, je nepravděpodobné, že by příběh vzestupu zlata v roce 2020 skončil.“

(rek)