
Ponecháním části zlata za Atlantikem má německá centrální banka (Bundesbank) teoreticky rychlý přístup k americké měně v případě potřeby. Avšak v Německu se nyní cítí poněkud nesví, že drahý kov, jehož hodnota se odhaduje na víc než 100 miliard eur, tam leží v době, kdy americký prezident Donald Trump opakovaně vyjadřuje přání získat větší kontrolu nad Fedem.
„Bundesbank a vláda musí v dnešní fázi globálních přesunů politické moci ukázat prozíravost a okamžitě přivézt německé zlato z USA,“ řekl Bildu Michael Jäger z Evropské asociace daňových poplatníků. „Zvláště v době, kdy se v Berlíně a Bruselu diskutuje o novém obrovském zadlužení. V případě nouze budeme potřebovat okamžitý přístup ke všem zlatým rezervám.“
PSALI JSME: Zlato zlevnilo. Trump mu udělil výjimku
Poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber sdělil Bildu stejné obavy: „Požaduji alespoň pravidelnou kontrolu německých zlatých rezerv. Oficiální zástupci Bundesbank osobně přepočítat naše zlaté cihly a zdokumentovat, že tam vůbec je.“
Zdá se však, že Bundesbank tyto obavy nesdílí. „Není vůbec pochyb o tom, že v newyorském Fedu máme důvěryhodného a spolehlivého partnera pro skladování našich zlatých držeb,“ cituje Mining.com z prohlášení prezidenta Bundesbank Joachima Nagela.
Odhaduje se, že Fed v New Yorku, jako největší světový správce zlata, skladuje 6 331 tun žlutého kovu pro víc než 30 zahraničních centrálních bank. Kromě Německa patří mezi další významné evropské ekonomiky, které ukládají své zlato v New Yorku, například Itálie nebo Švýcarsko.
PSALI JSME: Už se rodí extrémní scénáře ceny zlata. Oprávněně
(rek)