Zlato (oz) / USD
1 244,53
0,33 %
Zlato (oz) / CZK
28 236,27
0,46 %
EUR / USD
1,14
0,11 %
USD / CZK
22,69
0,13 %
Zlato
Němci dál výrazně investují do zlata

Deutsche Börse zveřejnila bilanční zprávu o investicích do zlata v roce 2017. Vyplývá z ní, že Němci přes frankfurtskou komoditní burzu nakoupili cenné papíry Xetra-Gold kryté zlatem za přibližně 2,86 miliardy eur (zhruba 75 miliard korun). V přepočtu na fyzické zlato to znamená 57 tun tohoto žlutého kovu. To je meziroční nárůst o bezmála padesát procent.

Poptávka po cenných papírech Xetra-Gold podpořených fyzickým zlatem na Frankfurtské burze ke konci roku 2017 vzrostla. Foto: iStock

Otázkou je, zda investoři považují zlato za bezpečné úložiště hodnoty v nejisté době, nebo zda o něm uvažují jako o investici. Cena zlata se v průběhu roku 2017 zvýšila o 14 procent, což by nabízelo domněnku, že investorům šlo o výnos s minimálním rizikem. Ve skutečnosti budou zřejmě platné oba důvody.

Frankfurtská burza uvedla, že poptávka po jejích cenných papírech Xetra-Gold podpořených fyzickým zlatem vzrostla ke konci roku 2017 na rekordních 175,04 tuny zlata, a to z 117,59 tuny na konci roku 2016. Celková výše investic do Xetra-Gold dosáhla hodnoty 6,1 miliardy eur (164 miliardy korun). A to Xetra-Gold není v Německu ani zdaleka jedinou možností investice do papírového zlata.

„Tento nárůst je dán zejména vysokou poptávkou institucionálních investorů,“ uvedl Michael König, výkonný ředitel společnosti Deutsche Börse Commodities. „Nicméně také poukazuje na rostoucí počet správců aktiv, rodinných firem a drobných investorů, kteří mají zájem o zlato jako třídu aktiv. S více než 175 tunami v inventáři je nyní Xetra-Gold evropskou jedničkou v oblasti cenných papírů zajištěných fyzickým zlatem.“

Co je Xetra-Gold

Xetra-Gold je burzovní komodita registrovaná v Německu. Jedná se o dluhopis s právem na dodávku zlata. Jeden certifikát uděluje investorovi právo na jeden gram zlata a tomu odpovídá i jeho hodnota. Fyzické zlato burza skladuje v centrálním trezoru pro německé cenné papíry ve Frankfurtu. Právo investora na dodávku certifikované částky zlata není sníženo o náklady na správu nebo o jiné poplatky.

Zásoby zlata se zvyšují vždy, když investoři cenné papíry nakoupí. „Majitelé Xetra-Goldu mají nárok na dodání certifikovaného fyzického zlata. Od první emise Xetra-Goldu v roce 2007 požádali investoři o zlato víc než v 970 případech. Celkem jim bylo dodáno 4,9 tuny zlata,“ uvádí Deutsche Börse na svém webu.

Ze všech komodit obchodovaných na elektronické burze Xetra je Xetra-Gold nejvýkonnějším cenným papírem. S růstem ceny zlata přesáhla v úterý jeho cena 35 eur. Pro investory je navíc výhodné, že zisk z prodeje nebo nákupu Xetra-Goldu po uplynutí minimální držby jednoho roku nespadají pod paušální srážkovou daň a jsou tedy daňově uznatelné podobně jako přímá akvizice či prodej fyzického zlata nebo zlatých mincí.

(rek)