Zlato (oz) / USD
1 957,34
1,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Neklid na akciovém trhu

Investoři měli letos úžasné prázdniny – klidný a stabilní růst zisků na akciovém trhu. Leč poměry se s příchodem podzimu v posledních třech týdnech změnily. Investoři se začali obávat spousty problémů, včetně nárůstu úrokových sazeb a obchodního napětí mezi USA a Čínou. Obě okolnosti totiž mohou zhoršit růst zisků amerických firem.

Současný skluz akcií nastal v letošním roce už potřetí. První dramatický pokles byl na konci ledna a na začátku února. Další menší následoval v březnu.Foto: iStock

Burzovní index S&P 500 (Index ratingové agentury Standard and Poor’s měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků a ekonomů) klesl o 9,4 procenta za pouhé tři týdny ve dvou šestidenních sešupech. Takové ztráty podle americké tiskové agentury Associated Press (AP) nepamatuje od listopadu roku 2016.

Říjen by navíc mohl být nejhorším měsícem za posledních deset let. Další ztráta pravděpodobně posune tzv. „index strachu“, jak Wall Street nazývá měřítko volatility (nestálosti) VIX, poklesem o 10 procent nebo víc.

Pro oblíbence akciového trhu, jako jsou technologické firmy a společnosti zaměřené na spotřebitele, je situace ještě horší. Agentura AP konstatovala, že za uplynulý týden šest nejvíce ceněných společností v USA zaznamenalo korekci. „Amazon, Microsoft, Alphabet, Berkshire Hathaway a Facebook se zmítají v prudkých výkyvech, ačkoli některé z těchto poklesů začaly letos v létě,“ uvedla agentura.

Současný skluz akcií nastal v letošním roce už potřetí. První dramatický pokles byl na konci ledna a na začátku února, kdy S&P 500 ztratil 10 procent za pouhých devět dní, neboť obavy z prudkého zpomalení hospodářského růstu Číny poškodily trhy po celém světě. Další menší následoval v březnu.

Klídek skončil

Mezi koncem června a počátkem října se akciový trh pohnul nahoru, nebo dolů maximálně o jedno procento za den, připomíná AP. Podobné to bylo i v roce 2017, kdy akciový trh postupně nabobtnal o 19,4 procenta. Zvyšující se zisky firem poháněné rozsáhlými daňovými škrty podpořily růst trhu na jaře a v létě. Půl tisícovky společností evidovaných v indexu S&P 500 zaznamenaly růst zisku za druhé čtvrtletí o 25,2 procenta. To v září pomohlo po vygumování únorových ztrát vyhnat hodnotu S&P 500 na nové historické maximum.

Nyní se však v USA objevují pochybnosti, zda podobný nárůst zisků lze po posledním uklouznutí opět očekávat.

Výsledky napovědí

Americké firmy začaly vykazovat výsledky za třetí čtvrtletí. „Zatímco růst zisku pro společnosti z indexu S&P 500 se očekává kolem 22 procent, podle sesterské analytické společnosti S&P Global Market Intelligence mají některé firmy z indexu výhled již méně růžový. Několik velikánů, včetně AT&T a United Parcel Service, oznámilo příjmy, které za očekáváním zaostávaly. Někteří šéfové firem varují před nárůstem nákladů souvisejících s tarify a inflací v USA a Číně,“ píše AP.

Zřejmě stále ještě nedostatečná daňová stimulace a pravděpodobnost vyšších úrokových sazeb, které podnikům zvyšují náklady na úvěry, také dávají investorům důvody k obavám, že růst výnosů společnosti se zpomalí. Podle AP to pravděpodobně bude znamenat větší volatilitu akcií.

Konec zlatých časů potvrzují i lidé z byznysu: „To, co jsme zažili v letošním roce, se už opakovat nebude,“ řekl Terry DuFrene, investiční specialista JP Morgan Private Bank. Pro ty, kteří pravidelně sledují web Zlato.cz z toho automaticky vyplývá jedinný závěr: Cena zlata bude stoupat.

(rek)

Další z kategorie Zlato