Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Největší dilema všech dob

Podivná doba. Každý týden je všechno jinak. Nový rok začal návalem optimismu, že kapitola rekordně vysokých úrokových sazeb se konečně uzavírá. Nyní si Wall Street začíná klást otázku, jak může Federální rezervní systém (centrální banka USA, pozn. aut.) řídit americkou ekonomiku, která prostě nepřibrzdí a pohání dál inflaci.

Jisté je, že boj Fedu s inflací ještě ani zdaleka neskončil. A cena zlata, která by za těchto okolností měla klesat, naopak roste. Ilustrační foto: Federal Reserve

Už se objevuje i dosud nepředstavitelný scénář zvýšení úrokové sazby. A to jen několik týdnů po stabilním přesvědčení, že půjde dolů. Jisté je, že boj Fedu s inflací ještě ani zdaleka neskončil. A cena zlata, která by za těchto okolností měla klesat, naopak roste.

Sázky na brzké nižší sazby před několika týdny převládaly natolik, že předseda Fedu Jerome Powell varoval, že centrální banka pravděpodobně nebude v pozici, která umožní od března sazby snižovat. Březen tedy padl a vyvstal květen. Dnes také ten vypadá nepravděpodobně.

Silná ekonomická data, vysoká zaměstnanost a trvale vysoká inflace nedávají příliš mnoho nadějí na rychlé snižování úrokových sazeb. Načasování prvního snížení sazeb bylo posunuto na červen.

PSALI JSME: Fed úroky nezměnil; jejich snižování podmiňuje jistotou, že inflace klesá

A podle analytiků neklesnou letos šestkrát, ale spíš méně než čtyřikrát. Výroky centrálních bankéřů jsou však tak nejednoznačné, že si z nich lze vydedukovat cokoli.

„V posledních dnech bývalý ministr financí USA Lawrence Summers vyjádřil to, co si již myslela řada nejmocnějších finančních institucí na Wall Street. Možná, že další krok Fedu nebude škrtem. To vede k možnému závěru, že ten krok povede směrem nahoru,“ uvádí například server FX Empire.

„I když je těžké si to připustit, už se to na konci 90. let stalo. Krátký pokles sazeb jen připravil půdu pro jejich pozdější zvýšení. Ať se na to podíváte z jakéhokoli úhlu, jedna věc je jasná. Jerome Powell a jeho kolegové z Fedu nyní čelí největšímu dilematu všech dob.“

A zlato na to reaguje po svém. Jako při každé nejistotě.

PSALI JSME: Skvěla zpráva pro zlato: Fed svou práci dokončil

(rek)

Další z kategorie Zlato