Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Největší banka světa věří ve zlatý růst

Prosinec může být časem, kdy se zlatí býci (růstový trh) konečně rozběhnou a cena zlata se vrátí nad úroveň 1300 dolarů za troyskou unci. Tvrdí to prognóza aktuálně největší banky na světě ICBC Standard Bank. Současný pokles ceny podle ní vyvažuje navzdory zvýšenému obchodnímu napětí růst ceny amerického dolaru.

Cena zlata propadla na osmnáctiměsíční minimum, ale ICBC Standard Bank je optimistická, protože se domnívá, že aktuální hodnota je již na samém dně své reálné ceny. Foto: iStock

Cena zlata propadla na osmnáctiměsíční minimum, ale ICBC Standard Bank je optimistická, protože se domnívá, že aktuální hodnota je již na samém dně své reálné ceny, takže se opět může vrátit na své předchozí úrovně.

„Existuje riziko, že v krátkodobém horizontu, pokud současná dynamika trhu přetrvá, klesne zlato pod hodnotu 1200 dolarů,“ řekl vedoucí manažer ICBC Marcus Garvey v rozhovoru pro agenturu Bloomberg ještě před tím, než se tak skutečně stalo.

„Když se ale podíváme na příštích šest měsíců, jsme v nynějším cyklu už na dně, takže nákup zlata do investičního portfolia je z dlouhodobějšího hlediska vhodný, zvláště za současné slušné ceny.“

Nejbližší prognóza

Než se zlato vrátí na loňskou klíčovou psychologickou úroveň 1300 dolarů za unci, bude pravděpodobně jeho cena ve třetím čtvrtletí v průměru 1260 dolarů za unci, což bude podpořeno obnovenou fyzickou poptávkou a stabilní politikou americké centrální banky, zdůvodňuje svou prognózu Garvey.

„V USA budou letos téměř jistě ještě dva přírůstky úrokových sazeb, ale jsou již, ne-li zcela, tak určitě částečně do ceny zlata započítány. Takže tady není žádný velký prostor k překvapení,“ cituje z prognózy ICBC server Scrap Register. A připomíná, že už v červenci zveřejnila ICBC zprávu, v níž v prosinci očekává obchody se zlatem v průměru za 1316,50 dolarů za unci.

Průměrná cena zlata ve čtvrtém čtvrtletí má podle ICBC být 1300 dolarů za unci. „Pro rok 2019 stále očekáváme ceny v průměru 1325 dolarů za unci,“ uvedla ICBC.

Dosavadní cenový vývoj nepovažuje banka za anomálii. Riziková aktiva byla na rozvinutých trzích stabilní a dolar výrazně posílil na základě výsledků zahraničního obchodu. A tak korekce ceny zlata dává smysl, uzavírá banka svůj rozbor.

(rek)

Další z kategorie Zlato