Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,06 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Největší americká banka věří zlatu

Banka JPMorgan Chase po měsíci, během něhož byly odhaleny největší měnové a fiskální balíčky všech dob, je přesvědčena, že v budoucnu bude jen jeden vítěz – zlato. V poslední zprávě analytici banky John Normand a Federico Manicardi píší, že v nadcházejících letech po bezprecedentních celosvětových měnových a fiskálních opatřeních, která se mají vypořádat s následky pandemie, existuje vysoké riziko znehodnocení měn.

Kupující Začátkem minulého týdne vyhnali cenu zlata na nejvyšší úroveň od roku 2012. Foto: iStock

Vlády se domnívají, že snížením hodnoty peněz budou mít víc finančních prostředků na různé projekty a procesy. Analytici si však myslí, že kombinace masivních fiskálních a měnových stimulů velmi pravděpodobně zahájí proces znehodnocení měn a že vítězem bude zlato. Přestože se předpokládá, že snížení devalvace povede k vysoké inflaci, analytici JPMorgan Chase věří, že inflace by v následujících dvou letech měla zůstat utlumená.

„Ti, kteří v hlavních měnách vidí jen různé odstíny stejných problémů, by měli jednoduše zůstat u druhé světové rezervní měny – u zlata,“ píše se zprávě. „Pokud budou USA dál nasávat kapitál a fiskální schodky zvyšovat rizika, návratnost prostřednictvím měn G-10 bude soustředěna jen do těch, které mají výhody vůči USA v reálných sazbách, a to jsou japonský jen a švýcarský frank.“

Je pravděpodobně ještě brzy se zajišťovat proti inflaci a výnosy státních dluhopisů proti snížení ratingů. Nyní je třeba sledovat znehodnocení měny, o které se říká, že ji to čeká s „vysokou pravděpodobností“, vzhledem k obrovskému finančnímu zatížení USA, uvedli analytici.

Zlato i přes současný pokles stále vypadá velmi dobře. Začátkem minulého týdne kupující vyhnali cenu zlata na nejvyšší úroveň od roku 2012. „Zatímco v nadcházejících dnech zpětný tah velmi pravděpodobně vrátí cenu na 1700 dolarů za unci, zlato bude mít dál vzestupnou křivku, protože kupující půjdou až k záchytnému bodu 1900 dolarů,“ míní experti největší americké banky.

(rek)