Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Nejlepší týden zlata za poslední tři roky

Zlato se ocitlo na 14měsíčním rekordu a zaznamenalo nejlepší týden za poslední tři roky. Po půlprocentních denních ziscích vyskočila cena zlata v pátek o celé procento na nejvyšší úroveň od dubna 2018. Prudké zpomalení růstu zaměstnanosti v USA totiž oslabilo dolar a posílilo rostoucí očekávání, že letos klesnou úrokové sazby.

Zlato se ocitlo na 14měsíčním rekordu a zaznamenalo nejlepší týden za poslední tři roky. Foto: iStock

Zlato také těží z obav, že obchodní války USA s Mexikem a Čínou zpomalí globální ekonomiku. „Prezident newyorské pobočky centrální banky (Fed) John Williams uznal, že vývoj světového obchodu a globálního růstu bude mít dopady na obchodní investice,“ připomíná televize CNBC.

Drahý kov minulý týden podražil o tři procenta, a to je největší týdenní zisk od dubna 2016. Zlato se prodávalo za 1343,07 dolaru za unci, když dosáhlo svého denního maxima 1348,08 dolaru. Opce na nákup cenných papírů podložených zlatem se za den vyšplhaly o 3,40 dolaru na 1346,10 dolaru za troyskou unci.

Zdražily všechny hlavní vzácné kovy obchodované na burzách stříbro, platina i palladium. Žádný z nich však nezdražil jako zlato.

Kdy spadnou úroky?

Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že růst pracovních míst v květnu prudce zpomalil a také mzdy rostly míň, než se očekávalo. „To posílilo trh se zlatem,“ řekl Jim Wyckoff, analytik společnosti Kitco. „Významně vzrostla šance, že americká centrální banka dříve sníží úrokové sazby, a to také ve prospěch drahých kovů.“

„Obchodníci s americkými krátkodobými úrokovými futures (opcemi) odhadují, že Fed začne snižovat sazby již v červenci a před koncem roku je ještě dvakrát sníží,“ uvedla CNBC.

Nejistotu mezitím posílila Trumpova administrativa, když v pátek zrušila 5% clo na dovoz z Mexika, jež mělo být uvaleno v pondělí. Obě strany se totiž dohodly na pokračování jednání o zastavení toku středoamerických migrantů do Spojených států. Přitom cena zlata přeskočila 1300 dolarů 31. května právě proto, že prezident USA oznámil 5% sazbu na na veškeré mexické zboží.

Až do 1360 dolarů za unci kupujte

„Zatímco nervozita z obchodních válek způsobila masivní zhroucení akciových trhů, zlato využilo svých předností. Cena zlata i nadále stoupá a index S&P / TSX Global Gold Sector Index přidal v posledních třech dnech tržní hodnotu 16,7 miliardy dolarů (kanadských),“ napsal kanadský deník Star.

Podle deníku doporučují tržní stratégové, aby investoři zůstali v defenzivě kvůli obavám ze světového obchodu. Stratég poradenské společnosti Haywood Keith Edwards prohlásil, že jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout, je akumulovat zásoby zlata.

Martin Roberge, portfoliový stratég společnosti Canaccord, rovněž doporučuje investovat do zlata, ale říká, že „by mohlo ztratit svůj lesk“, pokud by jeho cena překročila částku 1360 dolarů za unci.

(rek)