
Ale tam se těžební společnosti nedostanou. Kvůli omezeným technických možnostem mohou pouze odhadovat, kde by vytěžitelná ložiska zlata mohla být. Pokud jde o reálnou možnost vydolovat zlato a další drahé kovy, často přijdou zkrátka. Je prostě příliš hluboko.
Hodně zlata bylo vytěženo kolem roku 1848 v průběhu Zlaté horečky. Ale rozvoj průmyslu tehdejší paběrkování razantně překonal. Některé zdroje uvádějí, že od roku 1950 bylo vytěženo 125 000 tun zlata z celkově odhadovaných zhruba 175 000 tun.
„Takže s velkou pravděpodobností jsme sice ještě všechno zlato nevykutali, ale ekonomicky únosná těžba zlata by mohla být na svém vrcholu. To co v zemi zbývá, už může být pro firmy nerentabilní. Tedy pokud se cena zlata nezvýší,“ uvedl server Newsmax.
Goldcorp: Jsme na vrcholu
Těžební společnosti hledají nové zdroje zlata s využitím technologie, která je efektivnější než v minulosti. Pokud však nebude těžba zisková, dojde k omezování těžební činnosti a ceny zlata budou přirozeně růst kvůli omezení nabídky. Šéf těžařského giganta Goldcorp Ian Telfer si myslí, že jsme vrcholu těžby dosáhli a nyní lze očekávat už jen pokles.
V deníku Financial Post Tefler vysvětluje: „Kdybych měl budoucnost těžby shrnout do jedné věty, řekl bych, že letos nebo v příštím roce začne klesat, pokud již pokles nezačal. A to se čtyřicet let, co se v oboru pohybuji, těžilo zlato docela stabilně.
Rok 2018 by podle něj mohl být začátkem „období sucha“ v oblasti těžby zlata. Telfer si myslí, že toto sucho na trhu vyžene cenu zlata někam k 1600 dolarům za troyskou unci.
V Goldcorp klesá produkce od roku 2015, kdy společnost dodala na trh 3,4 milionu uncí zlata. V roce 2016 dosáhla těžba 2,8 milionu a loni 2,5 milionu uncí. Další velcí těžaři jako Barrick Gold nebo Newmont Mining také ohlásili poklesy z jejich vrcholné produkce počátkem tohoto století.
Shoda v pesimismu
Vitalij Nesis, generální ředitel ruského těžaře Polymetal, jehož podílníkem je i nejbohatší Čech Petr Kellner, situaci komentuje takto: „Poslední čtvrtletí loňského roku bylo dle mého názoru špičkou. Myslím, že během příštích tří, čtyř let dodávky klesnou o 15 až 20 procent.“
Kevin Dushnisky, prezident kanadské společnosti Barrick Gold: „Klesající úroveň výroby, nedostatek nových nalezišť a prodloužení vývoje nových projektů jsou pro střednědobý a dlouhodobý výhled ceny zlata velmi zajímavé.“
Nick Holland, generální ředitel jihoafrické Gold Fields: „Dlouho všichni referovali, jak se výroba každoročně zvyšuje. Myslím, že ty dny jsou už pryč.“
Vzhledem k nedostatku pozornosti médií by kulminace těžby zlata mohla být nejpodceňovanějším hospodářským příběhem roku 2018, dodává Newsmax.
(rek)