Zlato (oz) / USD
1 951,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 079,54
0,06 %
EUR / USD
1,18
0,01 %
USD / CZK
22,59
0,03 %
Zlato
Nejisté zlato je lepší než jisté dluhopisy

Musíme přestat vnímat zlato jako mytickou investici a dívat se na něj jako na matematické aktivum. Kdybyste v loňském roce prodali všechny své dluhopisy a vložili tyto peníze do zlata, měli byste lepší výnos navíc zajištěný proti rizikům. Slova šéfa výzkumu amerického burzovního fondu GraniteShares Ryana Giannotta pro Kitco News přesně charakterizují současnou situaci.

Musíme přestat vnímat zlato jako mytickou investici a dívat se na něj jako na matematické aktivum. Foto: iStock

„Už jsme zaregistrovali sedm snížení úrokových sazeb a zlato za tu dobu vydělalo 26 procent,“ dodal Giannotto. „Bylo by proto velmi nerozumné vyloučit možnost růstu ceny na 2000 dolarů za unci ještě do konce roku.“ Giannottův komentář přichází v době, kdy cena zlata měla relativně klidný den a oscilovala kolem 1645 dolarů za unci.

Analytik je velmi optimistický v tom, že cena zlata bude dál stoupat, protože se na finanční trhy žene doslova bouře a připomíná, že v minulém roce se Federální rezervní systém USA pustil do nového cyklu množení peněz, že výnosy amerických vládních dluhopisů klesly poprvé v historii pod jedno procento a že trhy se nyní musí vyrovnávat s nečekaným snížením základní úrokové sazby.

„Kterýkoli z těchto faktorů by byl růstovým scénářem pro zlato a teď tu máme všechny tři najednou,“ řekl Kitco News.

Zlato nejenže reaguje na snížení úrokové sazby, ale podle Giannotta tento vynucený krok také vyvolává očekávání, že americká centrální banka bude schopna již brzy své úrokové sazby normalizovat. 

Giannotto také uvedl, že výnos amerických desetiletých dluhopisů nižší než jedno procento je silným argumentem pro to, že dluhopisy už neposkytují záruku, jakou měly kdysi. Dodal, že myšlenka vyváženého portfolia s 60 procenty akcií a 40 procenty dluhopisů již není relevantní.

(rek)