Zlato (oz) / USD
1 706,68
0,18 %
Zlato (oz) / CZK
42 131,27
0,11 %
EUR / USD
1,10
0,27 %
USD / CZK
24,69
0,30 %
Zlato
Nejhorší týden zlata od roku 1983 je pro Čechy nákupní příležitostí

Zlato zažilo svůj nejhorší týden za víc než tři desetiletí a připojilo se ke kolapsu na globálních trzích, kterým se ani tradiční bezpečný přístav nemohl vyhnout. Ve spěchu s cílem získat hotovost na pokrytí ztrát na jiných trzích investoři stahují peníze i z drahého kovu, který tak splnil roli úložiště hodnoty. K menší atraktivitě přispěl i silnější dolar.

Pro českého zájemce o nákup zlata se tak otevřela příležitost pořídit si zlato levněji. Foto: iStock

Zlato uzavřelo obchodování v New Yorku na 1529,83 dolaru za unci, čímž ukončilo týden se ztrátou 8,6 procenta, nejvíc od března 1983. Pro českého zájemce o nákup zlata se tak otevřela příležitost pořídit si zlato levněji. Oproti únorovým cenám je v českých korunách zlato levnější o zhruba dva tisíce korun za unci.

Americký akciový index S&P 500 uprostřed volatility trhu a globálních turbulencí zaznamenal v pátek nejhorší den od roku 1987. „Vyprodávala se likvidní aktiva ve snaze co nejrychleji vybrat zisky,“ řekl agentuře Bloomberg Matthew Miller, analytik trhu nezávislé poradenské firmy CFRA z Denveru.

Útěk od zlata naznačuje, jak extrémní byl prodejní tlak na všech trzích. Ropa a globální akcie zažily nejhorší týden od října 2008, kdy na ně dopadly strasti před finanční krizí. To signalizuje závažnost nynějšího selhání.

Navzdory týdennímu zmatku zůstává dlouhodobý výhled na vzácný kov růstový. Poptávka po zlatu jako zásobě hodnoty by se mohla vrátit, pokud by koronavirus způsobil recesi v globální ekonomice, usuzuje Bloomberg v komentáři.

Nikdo nepochybuje o renesanci zlata

„Zlato vypadá ve střednědobém horizontu docela dobře,“ prohlásil v rozhovoru pro Bloomberg TV komoditní stratég Australia & New Zealand Banking Group Daniel Hynes. „V krátkodobějším horizontu byste dokonce mohli počítat i s deseti až patnáctiprocentním zdražením jako s docela dobrou možností.“

Analytici v Commerzbank od loňského října drželi cílovou cenu v rozmezí 1690 až 1704 dolarů za unci, ale ve své nejnovější zprávě i po zhroucení ceny na 1529 dolarů počítají s tím, že trh se zotaví. Cílovou cenu zlata dokonce zvýšili na 1782 dolarů za unci. 

To by při dnešním kurzu dolaru znamenalo 41 786 českých korun. Zlato by pak ve srovnání  s dneškem bylo draží o pět tisíc korun, což potvrzuje, že právě nyní se vytvořilo dobré nákupní okénko.

(rek)