Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Nebe a dudy, aneb zlato a bitcoin

Rychlý vzestup hodnoty kryptoměn přitahuje pozornost některých investorů. Výše investic do kryptoměn se u nich často rovnají investicím do zlata. Přes některé zvažované podobnosti je však zlato úplně něčím jiným než alternativou virtuálních měn.

Rychlý vzestup hodnoty kryptoměn přitahuje pozornost některých investorů. Výše investic do kryptoměn se u nich často rovnají investicím do zlata. Foto: iStock

Zevrubná technická analýza WGC (nezisková organizace těžařů zlata) odhaluje, že zdroje poptávky po zlatě jsou mnohem rozmanitější, zatímco nabídka a vlastnictví kryptoměn silně koncentrované. Vysoký výnos kryptoměn znamená i významné riziko, nemluvě o tom, že vyvíjející se regulační rámce mohou hodnotu kryptoměn změnit.

„To jsou důvody, proč se zlato a kryptoměny zásadně liší. Nedávný vývoj proto neznamená, že by kryptoměny mohly zlato nahradit. Argument, že zlato a kryptoměny jsou si podobné, zřejmě vychází z vnímání jejich omezené nabídky a jejich role alternativy k běžným měnám. Toto srovnání je však zjednodušující a přehlíží zásadní rozdíly mezi zlatem a kryptoměnami – nejen z hlediska jejich tržní dynamiky, ale také z hlediska jejich výkonu a role, kterou hrají v portfoliích,“ uvedla WGC.

Dvojí povaha zlata

Zdroje poptávky po zlatě se velmi liší od zdrojů kryptoměn. Víc než 2000 let sloužilo zlato jako směnný prostředek a používalo se jako uchovávatel hodnoty. Vlastní ho proto jak institucionální, tak drobní investoři i centrální banky. 

Bitcoin se vyvinul ze softwaru typu open-source až na začátku roku 2009. Bitcoin byl původně považován za prostředek ke zvýšení důvěry při transakcích po rozčarování z finanční krize v roce 2008. Měl snížit náklady a zprůhlednit transakce. Od té doby se na trh dostaly tisíce kryptoměn. I když se mohou v mnoha ohledech lišit, jsou obecně postaveny na typu databáze, která umožňuje zaznamenávat a distribuovat digitální informace, ale nikoli je upravovat.

V zprávě se výhradně o bitcoinech mluví kvůli srovnání z hlediska výkonu a dalších metrik, protože jde o kryptoměnu s největší tržní kapitalizací a nejdelšími dostupnými historickými daty.

Kromě rozdílu v 2000leté historii se zlato liší také tím, že je i spotřebním zbožím. Přes 34 % zlata se spotřebuje ve šperkařství a 7 % v průmyslu. V tomto ohledu je poptávka po kryptoměnách nulová. I když to jako argument vypadá směšně, jde o docela zásadní fakt.

Vysoce riskantní krypta

„I když počet držitelů bitcoinů za poslední rok vzrostl, vlastnictví je velmi koncentrované. Pouhá 2 % držitelů bitcoinů vlastní 95 % všech dostupných bitcoinů. Zcela opačně je to se zlatem.  Americké ministerstvo financí je největším známým držitelem zlata, ale vlastní pouze 4 % všech zásob. Zhruba 21 % zlata vlastní velké množství investorů – individuálních i institucionálních,“ vychází z dat WGC.

To, že si účastníci trhu občas všimli chování „bezpečného útočiště“ v bitcoinech, protože se pohybovalo podobným způsobem jako tradiční zajišťovací nástroje, jako je např. zlato, není konzistentním trendem. Bitcoiny se prostě obchodují jako spekulativní aktivum. A platí u nich jako u všeho jiného: Čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. 

Například v březnu 2020 bitcoiny klesly o více než 40 % a celý měsíc skončily ztrátou 25 %. Bitcoin se choval spíš jako americké technologické akcie než zlato. Naproti tomu zlato v březnu ztratilo 8 % avšak na konci měsíce se vrátilo tam, kde začalo, a pokračovalo ve vzestupném trendu.

„Vlastnictví bitcoinů je pětkrát riskantnější než držení zlata. Bitcoin byl za poslední dva roky třikrát volatilnější než akciový index S&P 500 nebo kompozitní NASDAQ a více než čtyři a půlkrát volatilnější než zlato,“ vyplývá z výpočtů WGC.

(rek)