Zlato (oz) / USD
1 726,14
0,61 %
Zlato (oz) / CZK
43 303,81
0,66 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
25,09
0,05 %
Zlato
Názor Američana: Výprodej dolaru je na obzoru

Nedávné události seznámily veřejnost s nedostatkem základního potravinářského zboží, jako jsou mléko, chléb, balená voda a samozřejmě toaletní papír. Průměrný člověk by ale neočekával, že na regálech prodejců i na webových stránkách bude svědkem i nedostatku zlata. Přesně to se na trhu děje.

Komentátoři tvrdí, že jakmile si lidé uvědomí, jak velká inflace přichází, obrátí se masově ke zlatu, aby se zajistili proti klesající síle dolaru. Foto: iStock

Takový je pohled Američana na dění v jeho zemi v panické koronavirové době v kombinaci se snahou nakoupit si nějaké zlato na horší časy. Svou reálnou zkušenost Alex Furman popisuje na webu The Libertarian Republic

„Obři internetového maloobchodu se zlatem, jako jsou APMEX a JM Bullion, mají zpoždění při přepravě zlata nejméně tři až deset dní. Můj místní prodejce zlata je prakticky nedostupný,“ komentuje současnou situaci v USA. 

„Důvtipnější pozorovatel by očekával nákupy zlata kvůli jeho reputaci jako bezpečného útočiště. Vlastně jsem náhodou s tímto hodnocením zlata souhlasil, ale pak mnozí komentátoři psali, že to skončilo prakticky před měsícem. 

Podle čísel vypadá zlato opravdu nudně. Odmítlo reagovat způsobem, jakým se očekávalo, že se uplatní coby aktivum bezpečného útočiště v době hospodářské krize. Průměrný investor by mohl při pohledu na stagnující cenu zlata a dojít k závěru, že trh se zlatem je vlažný, ale vzhledem k tomu, že téměř vše ostatní kleslo o 30 procent, šlapalo zlato vodu monumentálním způsobem. 

Jediným problémem je, že aktivum, ve kterém je zlato denominováno (v amerických dolarech), funguje stejně dobře, ne-li o něco lépe než zlato. Právě teď dolar jako bezpečné útočiště požírá sílu zlata.

Dolar versus zlato

Ekonomicky vzato, lidé teď prodávají své americké akcie a „kupují“ si tak dolary. Hodnotu dolaru nevyhnutelně zvyšuje hlavně prodej aktiv denominovaných v dolarech. Lidé potřebují hotovost, aby získali peníze na základní potřeby, a proto je poptávka po dolaru vysoká. Ale kromě toho, že vrhají hotovost do potravinářského průmyslu, investují také na zlatém trhu. A konkrétní fakta to potvrzují. 

Komentátoři, jako je Peter Schiff (americký burzovní makléř, komentátor a populární videoblogger, který se často objevuje ve finančních zpravodajstvích – pozn. red.), tvrdí, že jakmile si lidé uvědomí, jak velká inflace přichází, obrátí se masově ke zlatu, aby se zajistili proti klesající síle dolaru. 

To v kombinaci s blížícím se propadem zásobování a výprodejem dolaru na obzoru, vytváří recept na úplné zhroucení amerického dolaru. Pokud by tomu tak bylo, mohlo by se zlato, které bylo dosud černým koněm ekonomiky, opět vládnout,“ uzavírá Furman.

(rek)