Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,38
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,01 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
Našel v domě po příbuzných metrák zlata. Stát ho oškubal

Šťastlivec, jenž loni ve zděděném domě v obci Èvreux poblíž Rouenu v Normandii objevil - nic netušíc - zlatý poklad, se přes noc stal boháčem. Také francouzská státní pokladna má důvod k radosti - v souladu s dědickou daní finančnímu úřadu v Rouenu připadne takřka polovina dědictví, přesně 45 procent.

Původní majitelé všechno zlato náramně důmyslně poschovávali. Foto: iStock

Avšak ani na této hranici se berňák nezastavil. „Prokázalo se, že původní vlastník neuhradil ze zlatého pokladu speciální daň. Na bedra dědice tudíž přešla i tato povinnost, a to hned za poslední tři roky,“ potvrdila před pár dny Michelle Doudierová z regionální finanční správy.

Na kolik peněz stát ještě sáhne, sice neupřesnila, ale má se za to, že to budou nejméně tři procenta. Podtrženo sečteno, celkem si francouzský stát vezme od nálezce 54 procent.

Speciální daň je eufemismus pro zdanění majetných, jež zavedl v roce 2013 tehdejší prezident Francois Hollande.

Muž, jemuž média přezdívají Šťastný Jacques, zdědil dům v Normandii po příbuzných, s nimiž se příliš nevídal. Když si od soudního znalce nechal ohodnotit nábytek, ke svému úžasu postupně našli v nemovitosti poklad ukrytý na různých místech.

Stvrzenka na každičký gram

Milé překvapení v podobě metráku zlata, má hodnotu 3,5 milionu eur (asi 91 milionů korun). „Šlo o pět tisíc zlatých mincí, dva zlaté pruty o váze 12 kilogramů a 37 kilogramových odlitků,“ potvrdil Nicolas Fierfort, dražební komisař z Évreux, jenž nález loni v říjnu a listopadu prodal domácím i zahraničním zájemcům.

Původní majitelé všechno zlato náramně důmyslně poschovávali –  pod nábytkem, pod hromadami prádla, v koupelně a také v bedýnce s lahvemi whisky, jakož i v plechové krabičce přišroubované pod nábytkem. Žlutý kov zcela legálně nakoupili na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století a na každičký gram si schovali i stvrzenku.

(plk)