Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Zlato
Naposledy zlato podobně ztrácelo před 30 lety

Zlato je na cestě za svým nejdelším ztrátovým obdobím za posledních téměř 30 let. Když se cena zlata dostala pod úroveň 1190 dolarů za troyskou unci, pro vzácný kov to znamenalo šestý měsíc poklesu, což byla nejdelší ztrátová série od roku 1989. Makléř Jeff Kilburg ale televizi CNBC sdělil, že žlutý kov se prostě nahoru vrátit musí.

Zlato v současné době meziročně ztrácí přes sedm procent, což je zhruba sto dolarů u každé unce. Foto: www.goldprice.org

Podle Kilburga je však zlato výkonnější, než by se dalo vzhledem k vysokým úrokovým sazbám předpokládat. Zatím ho však nenakupuje, protože čeká na cenu 1180 dolarů za unci. Má totiž informaci, že spekulanti na pokles ceny své objednávky nepřesunuli pod 1150 dolarů, a to má jistě svůj důvod.

Kilburg chce koupit zlato za 1180 dolarů nebo těsně pod touto hranicí, protože očekává pohyb směrem nahoru na 1205 dolarů. Pak by prodával. Ale pokud by zlato dál klesalo, tak se do tohoto obchodu nepustí.

Jiný obchodník na newyorské burze Jim Iuorio z TJM Institutional Services televizi CNBC řekl, že se díval na 1190 dolarů jako na klíčovou technickou úroveň pro zlato, tak jak to naznačovaly grafy dosavadního vývoje. Nyní, když žlutý kov propadl pod tuto hranici, začíná si myslet, že „slabost jde do střednědobého horizontu“, tedy že nízká cena zlata se v řádu měsíců udrží.

Na co ještě čekají?

A souhlasí s Kilburgem, že zatím nedochází k výraznějšímu zvratu, což také může být pro zlato nadějným signálem do budoucna, ale spíš počítá s tím, že drahý kov propadne ještě níž. „Myslel jsem, že při poklesu pod 1190 dolarů se všichni začnou zlata zbavovat a posunou tím jeho cenu dolů,“ postěžoval si na CNBC. „Nevím, na co čekají, protože já čekám na ně.“

Zlato v současné době meziročně ztrácí přes sedm procent, což je zhruba sto dolarů u každé unce. Pro českého zájemce o zlato je to v podstatě dobrá zpráva a mohla by být ještě lepší, kdyby Česká národní banka hloupě neintervenovala a nevyrobila takové množství českých korun, že o ně dnes nikdo nestojí. Znehodnocenou korunu zatím nedokázalo postavit na nohy ani trojí zvýšení úrokových sazeb.

(rek)