Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Zlato
Jak naložit se 100 tisíci dolary

Kitco News položily třem odborníkům, kteří mají něco společného se zlatem, otázku: Jak byste investoval 100 000 dolarů v příštím desetiletí? Frank Holmes je generálním ředitelem US Global Investors, jež spravuje přes půl miliardy dolarů, Dennis Gartman je novinářem a Frank Giustra předsedou správní rady kanadské těžební firmy Leagold Mining Corporation.

Jak byste investoval 100 000 dolarů v příštím desetiletí? Foto: iStock

Frank Holmes by 10 tisíc vložil do amerického fondu těžařských akcií Go Gold, 40 tisíc do fondů s krátkodobým osvobozením od daně a zbývající polovinu do vysoce kvalitních akcií, které nejen vyplácejí dividendy, ale kde dividendy i rostou.

Dennis Gartman by v příštím desetiletí držel 30 % v nějaké formě zlata. Dalších 30 % v různých uzavřených fondech dluhopisů, které vyplácejí dividendy měsíčně, a 30 % v obchodech s komoditami. Posledních 10 % by držel ve fondech rozvíjejících se trhů.

Frank Giustra navrhuje vlastnit alespoň 20 % zlata a zůstat likvidní. Většina investic (akcie a dluhopisy) je podle něj nadhodnocena. „Naše budoucnost bude do značné míry založena na těchto dvou věcech. A ty nevypadají příliš růžově,“ řekl Kitco News, aniž upřesnil jaké by měly být nejvýhodnější investiční možnosti. Giustra většinou sleduje globální trendy měnové politiky centrálních bank i úrovně zadlužení. 

Za jednu z největších hrozeb považuje Giustra potenciální propad trh podnikových dluhopisů.  Gartman vidí jako největší hrozbu rostoucí populismus a protekcionismus obchodu. Druhou největší hrozbou je podle něj rostoucí možnosti skutečné obchodní války mezi USA a Čínou.

Pokud jde o hrozby, projevil se šéf US Global Investors jako expert na Evropu. Nejvíc se obává harmonizace evropských předpisů, která podle něj znamená export předpisů do jiných zemí a jurisdikcí. „Kromě toho bude Putin dál rozvracečem a bude usilovat o oslabení západních institucí šířením falešných zpráv,“ dodal.

(rek)