Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Do nákupů zlata se pustilo i Srbsko

Srbské zásoby zlata v současné době činí 20,8 tuny, což je od roku 2012 nárůst o zhruba sedm tun, uvedla guvernérka centrální banky Jorgovanka Tabakovičová. Podle přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF) je Srbsko jedinou zemí v jihovýchodní Evropě, která v poslední době začala rozšiřovat své zlaté rezervy.

Srbský prezident Aleksandar Vučič doporučil, aby Srbsko v roce 2019 zvýšilo rezervy státu na 30 tun zlata a v roce 2020 na 40 tun. Foto: iStock

„Zvýšíme finanční stabilitu Srbska úpravou struktury devizových rezerv, které jsou historicky na nejvyšší úrovni přibližně 11,5 miliardy eur,“ sdělila Tabakovičová zpravodajské agentuře Tanjug.

Podle tamních médií doporučil bývalý premiér a nyní srbský prezident Aleksandar Vučič guvernérce Tabakovičové a ministru financí Sinišovi Malimu, aby v roce 2019 zvýšili zlaté rezervy státu na 30 tun a v roce 2020 na 40 tun.

Bělehradské noviny Večernje Novosti napsaly, že o tom Vučič jednal s MMF, který myšlenku podporuje.

„Centrální banka je fiskálním garantem Republiky Srbsko. Je normální, že v krizových obdobích zlato nabývá kupní síly. Proto doporučení srbského prezidenta vítáme,“ konstatovala podle serveru SeeNews Tabakovičová.

Srbsko svými nákupy zlata rozmnožilo skupinu asi dvaceti států, jež s nákupy zlata v minulém roce začaly. V současné době pokrývají srbské zlaté rezervy něco přes šest procent celkových devizových rezerv.

(rek)

Další z kategorie Zlato