Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 617,89
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Nakoupili Rusové zlato z Číny?

Ruská média se podivují nad informací z čínských zdrojů, že Rusko nakoupilo zlato z Číny. Rusko mělo peníze získané z prodeje amerických státních dluhopisů ve výši 80 miliard dolarů údajně vynaložit právě na nákup zlata. Tak to alespoň oznámily čínské zpravodajské agentury.

Ruská média pochybují o nákupech zlata z Číny. Ta je totiž významným kupcem než prodejcem rahého kovu. Foto: iStock

Že ruská vláda přijímá různá opatření ke snížení závislosti své ekonomiky na Spojených státech, je obecně známo. A likvidace dluhových závazků USA z devizových rezerv i kumulace zlata patří k některým z nich.

„Zároveň se Rusko stalo největším nákupčím zlata od čínské centrální banky,“ napsal časopis Phoenix Newspaper.

„Podíl čínského jüanu na devizových rezervách ruské centrální banky se téměř ztrojnásobil a přiblížil se podílu v kanadských dolarech. Zlato a čínská měna nyní představují jednu pětinu všech rezervních aktiv tamní centrální banky,“ uvedl Phoenix Newspaper.

„Centrální banka Ruské federace oficiálně nezveřejňuje zdroje, ze kterých nakupuje zlato, ale to není důležité. Obecně platí, že tendence ruské ekonomiky přejít od Západu na Východ jsou po každé nové sankci uvalené na Rusko stále silnější,“ řekl finanční analytik Valerij Bezuglov novinářům.

Ruská média se diví

Nicméně podle ruských novin Nezavisimaja Gazeta informační zdroje z ruských finančních kruhů tvrzení čínských médií považují přinejmenším za podivné. Podle nejmenovaného zdroje by pro Rusko nebylo zajímavé nakupovat zlato za dolary, když je možné koupit ho za ruble. „Kromě toho se Čína spíš řadí k významným kupcům než prodejcům zlata, přestože čínské úřady informace o výši národních zlatých rezerv nezveřejňují,“ konstatoval server ruského deníku Pravda.

„S největší pravděpodobností je názor čínských analytiků založen na skutečnosti, že Moskevská a Šanghajská burza podepsaly memorandum o porozumění pro rozvoj spolupráce v oblasti obchodování se zlatem,“ domnívá se Pravda.

V každém případě platí, že ruská centrální banka od ledna do května snížila množství amerických státních dluhopisů ve svých strategických rezervách v hodnotě kolem 80 miliard dolarů. Na co banka následně peníze vynaložila ale zůstává tajemstvím.

(rek)