Snaha neprodělat na rozjetých spekulacích „donutila obchodníky ještě před otevřením burzy v New Yorku likvidovat pozice ve zlatě, aby pokryli své ztráty na akciích“, jak řekl agentuře Bloomberg ředitel výzkumu internetového obchodu se zlatem BullionVault Adrian Ash.
„Při krachu akciového trhu je běžné, že zlato klesá, když se akcie propadají, ale padá míň a z vyšších míst a najde své dno dřív,“ doplnil Ash. Propad ceny zlata o sto dolarů, komentovaný v médiích jako globální kapitálový chaos, vypadá na první pohled hrůzostrašně.
Ale je třeba si uvědomit, že těsně před miliardovým výprodejem akcií dosáhly opce (futures) na prosincový nákup zlata absolutního rekordu 2 522,50 dolaru za troyskou unci.
PSALI JSME: Silné zlato uprostřed panického výprodeje akcií
Výnosnost zlata se letos stále pohybuje kolem 17 procent. I nejhlubší pondělní propad spotové ceny na 2 365 dolarů by ještě v dubnu byl historickým maximem.
Navíc hned v úterý se drahý kov ocitl zelených číslech vzhledem k ekonomické a politické nejistotě a také kvůli téměř jistému snížení úrokových sazeb v USA v příštím měsíci, což by mělo být dobrým znamením pro zlato, protože spekulanti si na jeho nákup často půjčují. Dosud rekordní spotová cena 2 483,73 dolaru za unci při stodolarových výkyvech zase není tak daleko.
„Prakticky pokaždé, když dojde k výraznému oslabení akcií, investoři, kteří drží zlato jako zajištění rizika, zlikvidují část svých držeb, aby zvýšili likviditu proti případným výzvám na marži,“ cituje Bloomberg Rhonu O’Connellovou, analytičku StoneX Financial. „Když se prach usadí, téměř vždy ho koupí zpět.“
PSALI JSME: Globální nejistoty zvyšují lesk zlata
(rek)