Zlato (oz) / USD
1 768,53
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
38 099,59
0,16 %
EUR / USD
1,20
0,03 %
USD / CZK
21,54
0,04 %
Zlato
Může zlato získat zpět ztracené pozice?

Minulý měsíc musel být pro spekulanty zklamáním. Během posledního březnového týdne cena zlata klesla pod 1700 dolarů za unci, a přestože na konci měsíce došlo k mírnému oživení zpět nad onu psychologickou hranici, nezdálo se, že by šlo s kolísavými cenami, pandemií a nevyzpytatelnou Evropou o zvlášť zásadní oživení.

Zlato vždy bylo spolehlivým ochráncem bohatství, jen zřídka náchylným k excesům volatility akciových trhů – a v poslední době i bitcoinů. Foto: iStock

Podle respektovaného znalce Lawrie Williamse z londýnského obchodu se vzácnými kovy Sharps Pixley koluje teorie, že investoři by mohli, a někteří to již udělali, dezertovat od zlata k bitcoinům. Autor je však mimořádně opatrný, pokud jde o investování do bitcoinů, které se zdají obsahovat jen málo skutečné podstaty a mohly by tak být náchylné ke kolapsu obrovských rozměrů. 

„Zlato jako investice obstálo ve zkoušce času, a proto je pravděpodobně mnohem menším hazardem než bitcoiny. Jeho cena sice může kolísat, ale i v nejhorších okamžicích málokdy ztratí velkou část své hodnoty. Stručně řečeno, je a vždy bylo spolehlivým ochráncem bohatství, jen zřídka náchylným k excesům volatility akciových trhů – a v poslední době i bitcoinů.“

Zlato se tradičně přetahuje s dolarem, který v posledních týdnech posílil. Pozitivní je však to, že zlato má tendenci těžit z prostředí nízkých úrokových sazeb a z pumpování „bezcenných“ peněz do ekonomiky, přičemž oba tyto faktory jsou v současné době ve hře. Americká centrální banka přitom počítá s udržováním velmi nízkých úrokových sazeb a Bidenova administrativa chce přidat do ekonomiky obrovské sumy peněz, z nichž některé si jistě najdou cestu i na trhy. 

„Peníze se mohou přestěhovat i do drahých kovů, i když je pravděpodobné, že většina bude putovat do akcií a bitcoinů jako nejoblíbenějších investic dne. To by však mohl být dočasný jev, zvláště pokud nastanou pochybnosti, jak se již zdá, v souvislosti s pokračováním silného výkonu akcií i kryptoměn,“ píše Williams.

„V současné době se akcie a bitcoiny, za pomoci doporučení sociálních médií a pokračujícího humbuku, zdají být výhodnými investicemi, ale to by se mohlo během mrknutí oka změnit, pokud by trh cenných papírů a cena bitcoinů nebo obojí potkala zásadní korekce. Investiční sentiment v současnosti není spojen s komplexem drahých kovů, ale mám podezření, že by se to mohlo v průběhu roku změnit,“ uzavírá londýnský expert.

(rek)