Zlato (oz) / USD
1 945,09
1,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Morgan Stanley varuje: Investoři nejsou připraveni

Nastal čas, aby zlato, které letos jako jeden z nejtradičnějších způsobů zajištění proti krizím ztratilo oblibu, ji opět získalo? V roce 2018 jeho cena klesla i přes obavy z globální obchodní války a turbulence v rozvíjejících se tržních ekonomikách. Takové problémy pochopitelně představují riziko, ale trh většinou pokrčil rameny.

Zlato může být takticky použito jako potenciální zajištění pro korekci na akciovém trhu, po oslabení dolaru či při poklesu reálných úrokových výnosů. Foto: iStock

Když se americký akciový index S&P 500 koncem minulého měsíce vrátil na rekordní mety, měl být drahocenný kov v investičních portfoliích, aby poskytoval určitou míru bezpečí pro případ, že nepříznivé faktory posílí a začnou mít větší dopad na akcie.

„Investoři se nezdají být připraveni na nic jiného, než na pokračování současného vzestupného trendu, což je těžké pochopit, pokud americké tarify na čínském zboží dosáhnou 200 miliard dolarů,“ uvedla Lisa Shalettová, loni jmenovaná ředitelka investičních a portfolio strategií banky Morgan Stanley.

V takové situaci by podle Shalettové mělo mít zlato v portfoliu byť menší, ale důležité místo. „Nemusí to být na dlouho,“ napsala v nedávné zprávě, ale „věříme, že může být takticky použito jako potenciální zajištění pro korekci na akciovém trhu, po oslabení dolaru či při poklesu reálných úrokových výnosů“.

Doporučuje tak investorům, aby profitovali z expozice amerických akcií, ale zároveň takticky umístili do portfolia tři až pět procent zlata.

Zlato chrání před strachem z recese

„Doporučujeme to v rámci obvyklých varování,“ napsala Shalettová, která výzvu považuje za raritu, protože globální investiční výbor banky „již nepovažuje zlato za strategickou třídu aktiv, protože neposkytuje žádné úroky a v případě fyzického zlata, jež je nutné uskladnit, ani výnosy“.

Z pohledu alokace aktiv je podle ní zlato ve vztahu k akciím a dluhopisům nestabilní a podléhá velkým změnám sentimentu v obdobích krizí a strachu. „A co víc, zlato se neprokázalo být dobrým zajištěním proti inflaci, neboť vytvářelo bohatství bez inflace jen po krátkou dobu.“

Nicméně dnes vnímá zlato jako levnou příležitost ochránit se před obavami z recese, poklesu reálných sazeb, oslabením dolaru, horší volatilitě trhu, jež se mohou jako nákaza rozšířit na rozvíjející se trhy, nebo dokonce způsobit inflační šok.

Problémy přijdou zvenčí

„To, že americké akcie v podstatě ignorují problémy na jiných trzích, je projevem uspokojení, které v letošním roce stlačilo cenu zlata,“ vysvětluje Shalettová v závěru, „bez ohledu na to, že drahocenný kov se často používá jako preventivní lék na strach a úzkost.“

Zatímco letos zlato ztratilo 8,3 procenta, akciový index S&P 500 vzrostl o 8,1 procenta, dodává server Market Watch. Wall Street je dnes jedním z nejsilnějších segmentů globální ekonomiky, přičemž v jiných regionech se akcie do značné míry potýkají s problémy. Burzovní fond Vanguard, který zahrnuje trhy všech zemí kromě USA, v roce 2018 ztratil 7,5 procenta, argumentuje Market Watch.

A bude ztrácet dál. Aktuální propad měn v rozvíjejících se zemích jako jsou Rusko, Argentina a Turecko jsou praktickou ukázkou.

(rek)

Další z kategorie Zlato