Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mongolská záhada

Centrální banka Mongolska uvedla, že v první polovině letošního roku koupila od právnických a fyzických osob 7,1 tun zlata, což je meziročně o šest procent víc. Informaci přinesla čínská tisková agentura Sin-chua, podle níž se očekává, že hlavní nákupy zlata proběhnou v srpnu, v září a v říjnu, kdy je v Mongolsku vrcholná těžební sezóna.

Vysledovat zlaté toky v Mongolsku je obtížné i pro WGC a MMF, centrální banka výši rezerv totiž dlouhodobě nezveřejňovala. Foto: iStock

Průměrná nákupní cena centrální banky v červnu činila 100 041,97 tugriků za gram (1 tugrik = 0,0093 Kč), což podle tamních odborníků odpovídá nízké ceně zlata na londýnském trhu.

Domácí producenti zlata údajně už pět let spolupracují s vládou ve snaze obohatit devizový fond státní pokladny a zlepšit tak kurz národní měny. Loni měli centrální bance dodat 20 tun zlata v hodnotě přes 800 milionů dolarů.

Roční produkce zlata v zemi se podle Sin-chua pohybuje pod úrovní 21 tun. Rekordní výše 25 tun dosáhla těžba v roce 2005. Kolik zlata Mongolbank skutečně přechovává ve svém sklepení je velmi těžké ověřit. Údaje nejrůznějších zdrojů se podstatně liší.

Nejasná data

Na počátku loňského roku marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council (WGC) zařadila Mongolsko na poslední místo světového žebříčku s jednou tunou zlata v rezervách. Podle následujících červencových statistických údajů měla Mongolbank držet jen 2,1 tuny zlata, což bylo 6,7 procenta devizových rezerv země. Letos v lednu umístila WGC Mongolsko na 87. místo s 3,1 tunami zlata (7,5 procenta rezerv).

WGC ve svých datech vychází zejména z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a také ze statistik obchodníků se zlatem. Ty se však zjevně liší od dat mongolské centrální banky zveřejněných letos mongolskou tiskovou agenturu Montsame. Podle pololetní zprávy centrální banky činí devizové rezervy 18,6 tuny zlata (dvojnásobek toho, co má ČNB), což je ve srovnání s první polovinou roku 2016 nárůst o 5,5 procenta, tedy necelou jednu tunu.

Jak to skutečně je?

Nyní ovšem přichází čínská tisková agentura s údajem o navýšení o 7,1 tuny zlata za pouhých půl roku, což je vzhledem k předchozím údajům málo uvěřitelná a už vůbec ne ověřitelná informace. Zlato začalo Mongolsko do rezerv ukládat výnosem vlády údajně od roku 1983.

Vysledovat zlaté toky v Mongolsku je zřejmě obtížné i pro WGC a MMF vzhledem k tomu, že tamní centrální banka výši svých zlatých rezerv nezveřejňovala. Začala s tím teprve od prosince loňského roku, kdy byla zrušena regulovaná cena zlata a zavedena celosvětová tržní cena určovaná v Londýně.

(rek)

Další z kategorie Zlato