Zlato (oz) / USD
1 915,55
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mongolská férie a srbských 50 tun

V rozháraném světě byznysu není těžké pochopit centrální banku Mongolska, která každý měsíc ukládá do rezerv víc než tunu zlata. Podle agentury Montsame za prvních sedm měsíců roku 2019 banka nakoupila 7,5 tuny zlata. V červenci to bylo 1,5 tuny.

Mongolsko i Srbsko naskočily na rozjetý dedolarizační vůz. Foto: iStock

Mongolsko si z vlastních dolů v Darkhan-Uul Targetag koupilo 134 kg zlata a 106 kg z Bayankhongoru. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je to o 649 kg zlata míň, proto také zásoby stouply jen o 1,5 tuny oproti 2,2 tuny v předchozím období.

Mongolsko oficiálně drží 15,8 tuny zlata, což je 18 procent devizových rezerv země. Před rokem to bylo pouhých 3,6 tuny. Centrální banka ve čtvrtletí měla v sejfech už 18,7 tuny zlata, ale špatné hospodářské výsledky ji přinutily k prodeji části rezerv.

Poslední země, která naskočila na rozjetý dedolarizační vůz je Srbsko. To podle Oilprice.com vydatně posiluje své národní zásoby zlata. Do konce letošního roku plánuje jejich navýšení z 20 na 30 tun. Do konce roku 2020 to má být 50 tun.

Česká národní banka naopak svůj zlatý poklad neustále rozpouští a v Praze a v Londýně, kde své zlato skladuje, drží zhruba osm tun zlata.

(rek)

Další z kategorie Zlato